Jakie obowiązki ma opiekun osób starszych

Opiekun osób starszych może mieć bardzo różne obowiązki, które w wielu przypadkach są uzależnione głównie od stanu zdrowia podopiecznego. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą w niedalekiej przyszłości zostać opiekunami, dlatego też chcą dowiedzieć się, jakie są obowiązki i wymagania w tym zawodzie.

Jakie obowiązki ma opiekun osób starszych

Głównym obowiązkiem opiekunów jest przede wszystkim kompleksowa pomoc w pielęgnacji i utrzymaniu higieny. Mowa tutaj między innymi o myciu ciała, czesaniu włosów, pielęgnacja skóry, czy też udzielanie pomocy przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Senior może potrzebować na przykład pomocy w zmianie wkładek dla dorosłych albo pieluchomajtek. Pamiętać należy również i o tym, że w wielu przypadkach osoby starsze mają mniejsze lub większe problemy z poruszaniem się, dlatego też częstym obowiązkiem jest również pomoc w przemieszczaniu się.

Opieka nad domem

Bardzo często do zadań opiekunów należy także prowadzenie domu. Mowa tutaj między innymi o robieniu codziennych zakupów, przygotowywaniu i podawaniu posiłków, sprzątaniu domu, praniu, prasowaniu itp. W niektórych przypadkach za część prac odpowiadają członkowie rodziny albo znajomi podopiecznego. Może zdarzyć się także sytuacja, że będziemy musieli zapłacić rachunki za seniora. Przy takich obowiązkach należy pamiętać o tym, aby zapisywać wszystkie wydatki, dzięki czemu będzie można bez żadnego większego problemu rozliczyć się z rodziną seniora.

Z jakich obowiązków zwolnieni są opiekunowie

Wielu seniorów korzysta z regularnych wizyt pielęgniarek i lekarzy, którzy zajmują się wykonywaniem różnorodnych zabiegów pielęgniarskich. Większość tych czynności wymaga odpowiednich kwalifikacji zawodowych, dlatego też nie mogą wykonywać ich opiekunowie osób starszych. Do zabiegów takich zaliczamy na przykład: pomiar cukru, rozdzielanie leków i podawanie insuliny. Pamiętać należy również i o tym, że opiekunowie nie mogą opatrywać otwartych ran, ani wykonywać zastrzyków.

Aktywizacja podopiecznego

Jeżeli senior może pochwalić się dobrym stanem zdrowia, to wskazane są spacery oraz angażowanie podopiecznego na co dzień. Systematyczne aktywizowanie jest bardzo ważne przede wszystkim u tych pacjentów, którzy zmagają się z chorobą Alzheimera albo innymi chorobami otępienia. Aktywizacja podopiecznego w dużym skrócie polega na tym, aby zorganizować wolny czas seniora i spowolnić rozwój choroby. Niesłychanie ważne jest tutaj wyznaczanie prostych zadań do samodzielnego wykonania. Podopiecznego nie powinno wyręczać się w czynnościach, z którymi może poradzić sobie samodzielnie.

Artykuł został przygotowany przez firmę Prosenior.pl specjalizującej się w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.