Kiedy kasy on-line pojawią się w salonach urody?

Kiedy kasy on-line pojawią się w salonach urody?

Nie tak dawno salony kosmetyczne i fryzjerskie zostały zobligowane do tego, aby w przypadku obsługi klientów indywidualnych, korzystać z kas fiskalnych bez względu na wysokość osiąganego obrotu. Natomiast teraz ustawodawca planuje, że wspomniane działalności gospodarcze będą musiały wcześniej wymienić dotychczasowe urządzenia rejestrujące na modele on-line.

Proces zastępowania obecnych kas fiskalnych to jedna z najważniejszych konsekwencji ustanowienia systemu on-line. W przypadku wielu firm wymiana technologii sprzedaży będzie miała charakter ewolucyjny. Oznacza to, że przedsiębiorcy po prostu przejdą z obsługi przestarzałych urządzeń, np. tych z papierową kopią paragonów, na obsługę kas on-line. Równocześnie jednak, ustawodawca zobliguje część firm do wcześniejszego wdrożenia nowych rozwiązań technologicznych. Konieczność ta będzie dotyczyła m.in. przedsiębiorców, którzy świadczą usługi fryzjerskie, kosmetyczne oraz kosmetologiczne.

Urządzenia on-line najpóźniej od 1 lipca 2019

W dzisiejszych czasach kasa fiskalna w salonie urody to już żadna nowość. Firma wykonująca usługi kosmetyczne i fryzjerskie, jeżeli tylko obsługuje osoby fizyczne, musi po prostu korzystać z urządzenia rejestrującego. Obowiązujące przepisy nie przewidują tutaj żadnych zwolnień, np. ze względu na wysokość osiąganego obrotu. Zmiany w ustawie VAT sprawią jednak, że w przyszłości m.in. fryzjerzy i kosmetolodzy będą musieli spełnić dodatkowe wymogi. Ustawodawca zobliguje te grupy podatników do rozpoczęcia ewidencji przy użyciu kas fiskalnych on-line najpóźniej od 1 lipca 2019 roku. W tym przypadku nie będzie nawet istotne to, że dany salon urody posiada urządzenie rejestrujące z ważną homologacją GUM (Głównego Urzędu Miar).

Równocześnie jednak, przy wcześniejszej wymianie kasy rejestrującej pojawi się szansa na odzyskanie części poniesionych kosztów. Podatnicy będą bowiem mogli skorzystać z ustawowej ulgi za urządzenie on-line. Za sprawą zmian w przepisach fiskalnych, refundacja ta wyniesie maksymalnie 90% wartości nowego modelu, jednak nie więcej niż 1 000 zł.

Z jakich kas fiskalnych zaczną korzystać fryzjerzy?

Już teraz w wielu salonach fryzjerskich działają praktyczne urządzenia rejestrujące, które oferują naprawdę rozbudowaną funkcjonalność oraz dużą automatyzację pracy. W związku z tym, kasy fiskalne dla fryzjerów usprawniają obsługiwanie klientów czy też wykonywanie innych zadań firmowych. A jakie rozwiązania techniczne staną się dostępne po wymianie dotychczasowych modeli na urządzenia on-line?

Nowe kasy rejestrujące zaoferują fryzjerom i kosmetologom nie tylko realizowanie elektronicznych paragonów, ale też zdalne aktualizowanie swojej funkcjonalności. Ponadto, ustawodawcy zależy na tym, aby wraz ze zmianami systemowymi promować obrót bezgotówkowy. Dzięki temu każda kasa on-line zagwarantuje współpracę z terminalem do kart płatniczych (w oparciu o ujednolicony protokół komunikacyjny). Co ciekawe, podatnik nie będzie nawet musiał zawiadamiać Urzędu Skarbowego o fiskalizacji nowego urządzenia rejestrującego. Informacja na ten temat zostanie bowiem przekazana do Centralnego Repozytorium Kas – już w chwili uruchomienia danego modelu on-line w trybie fiskalnym.