Znane metody leczenia endometriozy

Chirurgia laparoskopowa jest jedynym skutecznym sposobem diagnozowania endometriozy. Laparoskop wprowadzany jest przez małe nacięcie u podstawy pępka, aby można było zobaczyć narządy wewnętrzne. Konieczne jest również kilka małych nacięć na dolnej części brzucha. Stopień choroby jest zwykle odnotowywany właśnie w tym momencie. W dziedzinie takiej jak endometrioza leczenie może przebiegać na wiele sposobów.

Laparoskopii

Celem laparoskopii jest usunięcie wszystkich endometriozy i zrostów, jeśli zostaną znalezione. Podobnie jak w przypadku wszystkich operacji istnieje element ryzyka, który należy omówić z pacjentką. Sukces operacji zależy w dużej mierze od umiejętności chirurga i dokładności zabiegu. Czasami może upłynąć kilka tygodni lub nawet miesięcy, aby poczuć korzyści płynące z operacji.

Zabieg usunięcia macicy

Procedura usunięcia macicy jest czasami rozważana w ciężkich przypadkach długotrwałej bolesnej i rozległej endometriozy. Podczas gdy objawy endometriozy są często eliminowane lub wspomagane przez histerektomię, tak naprawdę nie leczą endometriozy. Decyzja o histerektomii będzie zależeć od wielu czynników, takich jak wiek, płodność i poziom codziennej aktywności.

Usunięcie jajników

Usunięcie jednego lub obu jajników (owoforektomia lub boczna ooperektomia) może być brane pod uwagę, ale zwykle tylko wtedy, gdy zostały poważnie uszkodzone z powodu endometriozy. Jeśli oba jajniki zostaną usunięte, zwykle będą występować objawy menopauzy wywołanej chirurgicznie. Hormonalna terapia zastępcza jest wówczas zwykle zalecana i zależy od takich czynników, jak wiek, wywiad medyczny i osobisty wybór pacjentki. Czasami objawy utrzymują się nawet po poważnej operacji i wymagają dokładnej analizy, aby znaleźć przyczynę. Często zaleca się specjalistyczną pomoc od innych lekarzy określonych zespołów bólowych.

Leczenie medyczne

Zabiegi medyczne są często stosowane jako leczenie pierwszego rzutu endometriozy w celu kontrolowania objawów. Są często używane w połączeniu z zabiegami chirurgicznymi. Ważne jest, aby zrozumieć jak działają leki, aby pacjentka mogła dokonywać świadomych wyborów. W przypadku choroby takiej jak endometrioza leczenie opiera się na podawaniu różnych leków. Leki przeciwbólowe działają najlepiej, gdy są przyjmowane na czas i zanim ból się pogorszy. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty. Czasami kombinacje leków (np. preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe) mogą być bardzo skuteczne, ale ważne jest, aby zasięgnąć porady eksperta od lekarza lub specjalisty.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html.