Renowacja budynku czy zakup nowego – co będzie rozwiązaniem bardziej opłacalnym?

Coraz więcej osób decydując się na zakup nieruchomości, zdecydowanie bardziej interesuje się tymi zabytkowymi, bardzo klimatycznymi i urokliwymi, które niestety jednak bardzo często są dość poważnie uszkodzone (jeśli chodzi o ich stan techniczny). Nie w każdym przypadku więc opłacalne jest kupowanie starych nieruchomości.

Na co szczególnie należy zwracać uwagę kupując stary dom?

Renowacja budynków nie zawsze jest prosta i czasem wymaga podniesienia bardzo dużych nakładów finansowych. Dlatego też decydując się na zakup starego domu warto tę kwestię bardzo starannie przemyśleć. Tu emocje nie powinny odgrywać zbyt znaczącej roli. Liczy się przede zdrowy rozsądek i przemyślenie wielu najbardziej istotnych kwestii. Niestety, dom może być piękny i klimatyczny, jednak jego renowacja pochłonąć może ogromne środki finansowe, których nie mamy do dyspozycji.

Dlatego też oglądając stary dom, jeszcze przed złożeniem oferty kupna, należy zapoznać się bezwzględnie z jego stanem technicznym (wówczas naocznie będzie można przekonać się, remont takiego budynku pochłonie duże środki finansowe). Niestety nie da się ukryć, że w zdecydowanej większości przypadków renowacja budynku w tych starszych stwarza znacznie więcej problemów, niż budowa jakiejkolwiek nieruchomości całkowicie od podstaw.

Stan pokrycia dachowego w starych domach

Dokonując szacunków, czy opłacalny pod względem finansowym będzie zakup starego domu, należy przede wszystkim spojrzeć na to, w jakim stanie znajduje się pokrycie dachowe. Oczywiście może zdarzyć się tak, że w starym domu to jedynie dach nadaje się do całkowitej wymiany. To co prawda nie będzie należało do najtańszych robót, ale na pewno wygeneruje znacznie mniejsze koszty niż konieczność remontu całego budynku.

Ogromnie problematyczną sytuacją jest konieczność kompleksowej wymiany całej więźby oraz dachowego pokrycia. zawsze w takim przypadku renowacja budynków nie się nie tylko ogrom problemów związanych z pracami technicznymi, ale również ich wykonanie, z najwyższą jakością bardzo często wymaga poniesienia ogromnych nakładów finansowych. Remont pokrycia dachowego może być wówczas tak duży, że zdecydowanie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji staje się postawienie nowego budynku całkowicie od podstaw.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków