Modelowanie to zastosowanie różnych zabiegów i metod wchodzących w zakres medycyny estetycznej. To sposób na poprawę konturów twarzy, jej owalu, uwydatnienie partii, które z biegiem czasu straciły na wyrazistości. To także możliwość wyostrzenia konturu, gdy celem zabiegu jest uzyskanie bardziej poważnej, dojrzalszej aparycji. Mowa tutaj najczęściej o wolumetrii z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Warto jednak zaznaczyć, iż w przypadku niektórych pacjentów modelowanie twarzy może być bardziej złożone i opierać się także na wykorzystaniu innych preparatów. Co warto wiedzieć na temat modelowania twarzy? Jak przebiega taki zabieg i jakich obszarów może dotyczyć?
Modelowanie twarzy — czym jest lifting wolumetryczny?
Jednym z zabiegów medycyny estetycznej, który umożliwia kształtowanie konturów twarzy w pożądany przez pacjenta sposób, jest wolumetria. W trakcie tej procedury wykorzystuje się przede wszystkim kwas hialuronowy, czyli substancję, która występuje również w ludzkim organizmie. Pomaga on w stosunkowo szybkim czasie po zabiegu uzyskać efekt poprawy owalu twarzy, która z różnych względów utraciła harmonijny i symetryczny wygląd.
Dzięki tej procedurze pacjenci mogą zdecydować się na podniesienie opadających policzków, wypełnienie tak zwanej doliny łez, uwydatnienie żuchwy, kości policzkowych, kształtowanie nosa, brody, skroni. Można ponadto wizualnie się odmłodzić przez spłycenie lub wyeliminowanie zmarszczek oraz bruzd. Na zabieg ten decydują się także osoby, które utraciły symetrię rysów twarzy z powodu wypadku i przebytych chorób.
Przy wykonaniu zabiegu duże znaczenie ma ustalenie przebiegu całej procedury krok po kroku wraz z lekarzem medycyny estetycznej. Konsultacja ma również na celu wykluczenie przeciwwskazań. W zależności od tego, jakie miejsca mają zostać poddane iniekcji, pod tym kątem dobiera się również odpowiedni preparat. Jeżeli istnieje taka potrzeba, zabieg składa się z kilku etapów i może uwzględniać zastosowanie np. toksyny botulinowej.
Wybrany preparat jest precyzyjnie aplikowany na obszar skóry, który wymaga korekty. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, można zastosować również znieczulenie miejscowe.
Co sprawia, że modelowanie twarzy może odmładzać?
Modelowanie twarzy ma na celu odmłodzenie i upiększenie. Najczęściej wraz z wiekiem tłuszcz w niektórych okolicach zanika, co wyostrza rysy. Dzięki zastosowaniu wypełniacza, jakim jest preparat z kwasem hialuronowym, dodaje się objętości tkankom miękkim. Preparat po wstrzyknięciu delikatnie się rozmasowuje, co umożliwia jego równomiernie ukształtowanie. Taki plastyczny wypełniacz daje efekt liftingu, ujędrnienia i nawilżenia skóry.
Efekt odmładzający uzyskuje się także w niektórych sytuacjach przez wprowadzenie toksyny botulinowej. Iniekcja tej substancji rozluźnia zmarszczki, czy eliminuje napięcie mięśniowe. Nie jest ona wypełniaczem, jednak pomaga subtelnie korygować asymetrię twarzy i wzmacniać zastosowanie pozostałych preparatów.
Jakie jeszcze wypełniacze stosuje się przy modelowaniu twarzy?
Istnieją jeszcze inne substancje, które mogą być pomocne. O ich wyborze decyduje lekarz po konsultacji z pacjentem.
Mowa tutaj np. o kwasie L-polimlekowym. Jest stosowany w wolumetrii, ale można się z nim spotkać także podczas zabiegów eliminujących nieestetycznie prezentujące się zmarszczki i bruzdy.
Inną substancją stosowaną w medycynie estetycznej są polimery syntetyczne, które spełniają funkcję wypełniacza i przy okazji stymulują produkcję kolagenu i regenerację skóry.
Można również wspomnieć o hydroksyapatycie wapnia. To związek chemiczny, który wspiera modelowanie twarzy i rewitalizację tkanek. Zazwyczaj wykorzystuje się preparat z tą substancją w wypełnianiu doliny łez, czy unoszeniu zapadających się policzków.
Biokompatybilnym materiałem wykorzystywanym w modelowaniu i wolumetrii twarzy jest także tkanka tłuszczowa pacjenta. Taki transfer przekłada się na subtelne, delikatne efekty wizerunkowe.
Zastanawiasz się nad modelowaniem twarzy? Jeżeli masz pytania dotyczące tego zabiegu, umów się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej w Klinice Novoderm w Łodzi!