Kilka słów o dzwonkach do drzwi

Niektórzy uważają, że czym prościej tym lepiej. Skomplikowane rozwiązania problemów, często przysparzają jeszcze więcej kłopotów niż korzyści. Dobrym przykładem prostego urządzenia ułatwiającego nasze życie może być dzwonek do drzwi. Sprawia on, że z łatwością bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy w naszym domu zawsze jesteśmy poinformowani o gościu przed naszymi drzwiami.

Kilka słów o budowie i działaniu

Biorąc pod uwagę dzwonek do drzwi przewodowy, możemy w wyróżnić przycisk dzwonkowy oraz gong połączone przewodem. Przycisk umożliwiający przepływ prądu, który przepływając przez elektromagnes wprawia w ruch sprężyście zamocowany młoteczek. Istnieją też dzwonki w pełni elektroniczne gdzie dźwięk dzwonka generowany jest cyfrowo. Współczesne dzwonki mogą być wyposażone w elektromagnes otwierający drzwi czy kamerę wideo.

Usytuowanie

Dzwonki do drzwi mogą być nie tylko montowane przy samych drzwiach. Częstym rozwiązaniem dzwonki (przyciski) montuje się na ogrodzeniu domostwa przy bramce wejściowej, gong natomiast w domu, najczęściej przedpokoju. Przy domach o wielkiej powierzchni istnieje możliwość podłączenia kilku gongów do jednego włącznika. Tym o to sposobem głośny dzwonek może być usadowiony po jednym na piętrze.

Co jest najważniejszym parametrem dzwonka?

Oczywiście dźwięk. Dzwonek do drzwi musi charakteryzować się dobrze słyszalnym, głośnym, charakterystycznym dźwiękiem. Nie może on być cichy i stłumiony, wtedy często możemy go po prostu nie usłyszeć. Głośny dzwonek posiada głośność na poziomie 80dB. Dobrzy gdy istnieje możliwość jej regulacji, wtedy możemy dostosować go naszych potrzeb by jego dźwięk lub melodia nie wpływała negatywnie na nasze poczucie komfortu.

Zwróć uwagę na….

W zależności od położenia naszego dzwonka należy zwrócić uwagę na klasę szczelności IP. Dzwonek do drzwi przewodowy, który zostanie zamontowany na ogrodzeniu musi odznaczać się dobrą odpornością na wilgoć. Wpływa to nie tylko na jego funkcjonowanie lecz także nasze bezpieczeństwo.Dodatkowy parametr to zasilanie. Dzwonki do drzwi najczęściej zasilane są napięciem 230V lecz spotykane są także dzwonki działające na napięcie 12V czy nawet 8V. Wymagane jest wtedy stosowane specjalnych przetwornic, które nie zawsze są wbudowane w konstrukcję dzwonka.