Jakie akcesoria warto wybrać na narty?

 

Kolejny sezon narciarski przed nami, a więc najwyższa pora, by sprawdzić sprzęt i ewentualnie go wymienić. Nie można zapomnieć także o akcesoriach narciarskich, które uczynią szusowanie bezpieczniejszym i przyjemniejszym.

Podstawowe wyposażenie narciarza

Dla każdego miłośnika zimowego szaleństwa najważniejsze są narty, kijki, buty oraz kurtka i spodnie. Długość nart i kijków należy dobrać odpowiednio do wzrostu. Osoby początkujące powinny zdecydować się na nieco krótsze deski, łatwiej im będzie panować nad nartami i utrzymać równowagę.

Kutka i spodnie powinny być wykonane z materiału wodoodpornego i oddychającego. Pod wierzchnie okrycie najlepiej nadaje się bielizna termoaktywna i oddychająca. Takie ubranie zapewni komfort zjeżdżania na nartach nawet przez wiele godzin.

O ile kurtkę i spodnie można kupić w sklepie internetowym, o tyle buty koniecznie trzeba przymierzyć, bo rozmiarówka może być różna w różnych firmach. Najlepiej buty mierzyć w skarpecie narciarskiej. But powinien być dopasowany i dobrze trzymać nogę. Twardość buta należy dobrać do własnych umiejętności.

Bezpieczeństwo na stoku najważniejsze

Takie akcesoria narciarskie jak kask i gogle znacząco zwiększają bezpieczeństwo na stoku i nie ma znaczenia czy ktoś jest doświadczonym, czy dopiero początkującym narciarzem.

Kask chroni przede wszystkim głowę przed urazami podczas upadków, o które przecież nie jest trudno podczas zjazdu z dużą prędkością. Kask należy starannie dopasować do rozmiaru głowy, ją chronił i równocześnie nie przeszkadzał w zjazdach. Doby kask musi posiadać atest unijny. Pod kask należy włożyć cienką kominiarkę lub czapkę i chustę na szyję.

Gogle chronią oczy przed wiatrem i padającym śniegiem, ale przede wszystkim przed niekorzystnym działaniem promieni UV. Oślepienie słońcem na stoku może być bardzo niebezpieczne, o kolizję wtedy nie jest trudno. Można wybrać gogle uniwersalne lub z wymiennymi szkłami, które można dopasować do panującej pogody.

Akcesoria narciarskie, które zwiększają komfort

Sprzęt narciarski nie należy do najtańszych, więc warto o niego dbać, by służył jak najdłużej. Narty najlepiej przewozić w specjalnym pokrowcu, który ochroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podobnie plecak na buty zapewnia wygodne dotarcie na stok.

Nie można zapomnieć także o profesjonalnych rękawicach. Oczywiście można jeździć w zwykłych rękawiczkach, ale nie będą w wystarczającym stopniu chronić rąk przed zimnem i wilgocią. Trzeba je zmienić lub zejść ze stoku.

Akcesoria narciarskie to nie tylko gadżety, które pozwalają szpanować na stoku, to przede wszystkim dodatkowe wyposażenie, które zwiększa bezpieczeństwo i komfort na stoku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie akcesoria do ozdabiania paznokci.