Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja samochodowa w dzisiejszych czasach jest standardowym elementem wyposażenia nowoczesnych pojazdów osobowych. Układy klimatyzacyjne są montowane nawet w autach zaliczanych do klasy ekonomicznej. Sprawnie działająca klimatyzacja zapewnia użytkownikom auta wysoki poziom komfortu, szczególnie gdy na zewnątrz panują bardzo wysokie temperatury. Niestety układ klimatyzacyjny najczęściej ulega awarii właśnie w okresie letnim. Warto więc o niego dbać, aby nie przytrafiały mu się nagłe awarie.

 

Istnieją różne metody zapewnienia bezawaryjności i najwyższej wydajności klimatyzacji samochodowej. Nie są one skomplikowane, więc warto o nich pamiętać. Dotyczą one zarówno dezynfekcji i serwisowania klimatyzacji, jak również jej prawidłowego użytkowania.

Dezynfekcja klimatyzacji w samochodzie

 

Jedną z najprostszych czynności, która ma znaczny wpływ na niezawodność i wydajność samochodowej klimatyzacji, jest jej regularna dezynfekcja. Warto wykonywać taką czynność za każdym razem, gdy z przewodów wentylacyjnych będzie się wydostawać powietrze mające brzydki zapach. Procedura jest łatwa i można wykonać ją samodzielnie korzystając z różnych typów kosmetyków samochodowych. Najprostsze rozwiązanie to spryskanie wnętrza nawiewów w pojeździe. Po odczekaniu kilku minut wystarczy uruchomić klimatyzację. Po wykonaniu tej czynności, należy przewietrzyć pojazd, aby całkowicie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Na rynku dostępne są różne preparaty likwidujące przykre zapachy, grzyby oraz pleśń. Regularne stosowanie takich preparatów pozwala również na ochronę filtra przeciwpyłowego, więc jego wymiana nie będzie wymagana zbyt często. Jeśli jednak stosowanie odświeżaczy nie pomaga, wówczas warto zastanowić się nad wymianą filtra przeciwpyłkowego na nowy.

Wymiana filtra przeciwpyłkowego w aucie

 

Jak zostało wspomniane wcześniej, w przypadku regularnej dezynfekcji klimatyzacji przy pomocy specjalnych kosmetyków samochodowych, trwałość i żywotność filtra będzie stać na bardzo wysokim poziomie. Nie zmienia to jednak faktu, że co pewien czas filtr taki należy wymienić na nowy. Filtr można wymieniać przy okazji przeglądu całej klimatyzacji (raz w roku) lub przy wymianie czynnika chłodzącego (co 2 lata). Jeśli odświeżanie nie przynosi efektów, wówczas należy bezzwłocznie dokonać wymiany filtra, ponieważ wilgoć gromadząca się w nim, powoduje rozwój, pleśni, grzybów i bakterii, które powodują alergie oraz inne poważne choroby.

 

Polecane serwisy klimatyzacji samochodowej zawsze znajdziesz na: FixMyCar.pl

Regularna praca układu klimatyzacji samochodowej

 

Nawet, jeśli na zewnątrz panują niskie temperatury, warto od czasu do czasu uruchomić klimatyzację. Jej regularna praca chroni przed uszkodzeniami kompresora i rozregulowaniem tego elementu. Jeśli układ jest często wietrzony, wówczas rozwój pleśni, grzybów i innych szkodliwych drobnoustrojów jest znacznie spowolniony. Wystarczy uruchamiać klimatyzację na kilka minut w tygodniu, aby ochronić układ przed rozszczelnieniem i utratą czynnika chłodzącego.

Okresowa kontrola klimatyzacji i wymiana czynnika chłodzącego

 

Regularna wymiana czynnika chłodzącego w formie płynu, przynajmniej raz na dwa lata, zapewnia sprawniejsze działanie kompresora i całego układu klimatyzacji. Nowy płyn sprawia, że klimatyzacja zaczyna działać o wiele szybciej, w porównaniu z układami, w których krąży zużyty czynnik. Kolejną ważną sprawą jest przeprowadzanie regularnych przeglądów w serwisach. Oprócz kontroli, oferują one czyszczenie i odgrzybianie przewodów, parownika oraz wymianę filtra kabiny. Czynności te nie są drogie, a mają istotny wpływ na działanie klimatyzacji.

Prawidłowe użytkowanie jest również bardzo istotne

 

Wpływ na sprawność klimatyzacji ma również jej właściwe użytkowanie. Warto przewietrzyć auto przed użyciem klimatyzacji, ponieważ dzięki temu szybciej osiągnie ona wymaganą temperaturę. Kolejną ważną sprawą jest zamknięcie okien podczas korzystania z klimatyzacji. Warto też korzystać z klimatyzacji, aby odparować szyby. Dzięki temu sprzęt będzie pracował regularnie i prawidłowo.

 

W przypadku awarii auta koniecznie dzwoń do Jacka z SuperMechanika