To pewne – Polacy kochają dania jednogarnkowe. Wśród nich szczególnie popularna jest fasolka po bretońsku. O czym należy pamiętać, aby wyszła gęsta i aromatyczna? Przeczytaj artykuł i przyrządź jej trochę więcej niż zazwyczaj – będzie naprawdę wyśmienita!
KROK 1: przygotowanie fasoli
Do fasolki po bretońsku najlepiej sprawdzą się ziarna białej fasoli, np. odmiany Jaś. Należy ją wcześniej namoczyć w dużej ilości zimnej wody na około 12 godzin. Dzięki temu zmięknie i łatwiej będzie ją ugotować. Przed przełożeniem jej do garnka, wymień wodę na świeżą. Jak długo należy gotować fasolę? Najlepiej – w zależności od gatunku – od godziny do półtorej. Powinna gotować się na małym ogniu, bez przykrycia. Pamiętaj, że fasolę soli się dopiero pod koniec gotowania. W przeciwnym razie jej skórka nie będzie miękka. Sporo czasu zaoszczędzisz, wykorzystując fasolę konserwową, która nadaje się do bezpośredniego spożycia.
KROK 2: gotowanie
Fasolka po bretońsku swój wyrazisty smak zawdzięcza wędzonemu boczkowi. Opcjonalnie można również dodać do niej kiełbasę, np. śląską. Wybrane mięso pokrój wraz z cebulą i czerwoną papryką na kostkę podobnej wielkości, a następnie usmaż na dobrze rozgrzanym oleju. Pomidorową nutę zapewni dodatek koncentratu pomidorowego i ketchupu. Ugotowaną fasolę przekłada się na patelnię dopiero wtedy, gdy sos zacznie gęstnieć. Aby danie było aromatyczne, należy odpowiednio je doprawić. Użyj w tym celu rozkruszonego kminku, majeranku i świeżo zmielonego czarnego pieprzu.
KROK 3: podawanie fasolki po bretońsku
Co dom, to inny sposób na podawanie fasolki po bretońsku. Najpopularniejszym dodatkiem do niej jest zapewne pajda chrupiącego wiejskiego chleba. W takim wydaniu danie świetnie sprawdzi się na ciepłą kolację. Z czym jednak podać ją na obiad? Możliwości jest naprawdę wiele, a młode ziemniaczki z wody, kasza jęczmienna czy ryż długoziarnisty – to tylko niektóre z możliwości. Fasolka po bretońsku sprawdzi się też na śniadanie. Podaj ją z jajkami, ugotowanymi parówkami, grzybami, grillowanymi pomidorami i plastrami bekonu, a otrzymasz klasyczne śniadanie angielskie.
Pamiętaj, że fasolka po bretońsku jest daniem, które dobrze smakuje po ponownym odgrzewaniu. Warto również ją zawekować lub zamrozić – w ten sposób zawsze będziesz mieć pod ręką „awaryjny” obiad. Zasugeruj się naszymi poradami i przygotuj znakomitą potrawę!