Co warto wiedzieć o dźwigarach betonowych sprężonych

Wiele budynków i innych obiektów architektonicznych nigdy by nie powstało gdyby nie konstrukcje sprężone, takie jak dźwigary betonowe. Ich szczególne właściwości polegające na wytrzymywaniu dużego obciążenia wynikają z działania sił wewnętrznych równoważących naciski zewnętrzne.

Jaki powinien być beton?

Beton, z którego tworzy się dźwigary betonowe sprężone powinien być absolutnie najwyższej jakości. Nie każdy wie o tym, że pomimo, iż ogólnie beton jest uważany za jeden z absolutnie najwytrzymalszych materiałów, to jednak nie każdy jego rodzaj jest tak samo dobry. W przypadku dźwigarów betonowych sprężonych jakość betonu jest wyjątkowo ważna, gdyż te elementy konstrukcyjnie są szczególnie mocno obciążane. Słaby beton po prostu tego obciążenia nie jest w stanie wytrzymać.

Jakość betonu polega jednak nie tylko na jego wytrzymałości. Istotna jest między innymi również jego sprężystość. Bardzo ważny jest tak zwany moduł sprężystości. Jeśli bowiem chodzi o dźwigary betonowe sprężone firmy fabud, nawet przy bardzo dużych naprężeniach nie może dochodzić do ich odkształceń. W przeciwnym razie, wszelkie konstrukcje betonowe kurczyłyby się i wyginały. przez co zupełnie nie nadawałyby się do użytku.

Kolejną cechą betonu stanowiącego materiał konstrukcyjny do tworzenia dźwigarów betonowych sprężonych jest szczelność. Jest ona istotna ze względu na stal, z którą beton często jest łączony. Generalnie, beton i stal to najpopularniejsze z materiałów budowlanych. Bardzo często są wykorzystywane do tworzenia konstrukcji budowlanych. Jednakże, stal pomimo niezliczonych pozytywnych właściwości ma również jedną bardzo poważną wadę. Nawet po krótkim kontakcie z wilgocią bądź też po prostu z wodą pojawia się na niej rdza. Beton stanowi więc dla stali swego rodzaju ochronę przed rdzą. Jeśli jednak nie jest wystarczająco szczelny, wilgoć przedostaje się do stali, która rdzewieje osłabiając w ten sposób całą konstrukcje.

Podział dźwigarów betonowych sprężonych

Podziału dźwigarów dokonuje się na kilka sposobów. Jedną z klasyfikacji jest ta ze względu na stopień sprężenia. Wyróżnia się w ten sposób 4 typy dźwigarów. Pierwszy z nich to konstrukcja sprężona jedynie częściowo, na której dość szybko pojawiają się rysy. Dźwigary betonowe ze sprężeniem ograniczonym są bardziej odporne na krótkotrwałe obciążenia. Jeszcze lepiej radzi sobie z nimi beton o sprężeniu pełnym. Dźwigary betonowe sprężone o sprężeniu superpełnym są w pełni odporne nawet na nieco dłuższe obciążenie, nie powstają po nim na nich żadne rysy.