Czym są monety okolicznościowe?

Jak sama nazwa wskazuje, monety okolicznościowe trafiają na rynek przy okazji różnych ważnych wydarzeń. Mogą być wybijane na przykład z powodu nadchodzącej rocznicy istotnego wydarzenia historycznego lub sportowego.

Czym się różnią monety okolicznościowe od medali?

Najważniejszą cechą odróżniającą monety okolicznościowe od tradycyjnych medali jest przede wszystkim fakt, że stanowią one legalny, prawny środek płatniczy. Oznacza to, że tego typu monety kolekcjonerskie można wykorzystać do przeprowadzania różnych transakcji, na przykład zapłaty w zwykłym sklepie. Należy jednak brać pod uwagę ich rzeczywistą wartość. Jest ona zazwyczaj znacznie wyższa od wartości, która wybita jest na nominale takiej monety kolekcjonerskiej. Przedstawiona na monecie wysokość nominału jest zaledwie umowna, więc powinno się zachować szczególną ostrożność przy wydawaniu tego typu monet.

Kiedy monety okolicznościowe zaczęły być wybijane?

Nawet biorąc pod uwagę ich dzisiejszą popularność, srebrne monety okolicznościowe wybijane były już od bardzo dawnych czasów. Praktycznie w każdym ważniejszym okresie historycznym napotkać można jakieś zauważalne przejawy występowania monet kolekcjonerskich, które z z czasem nabrały nowej wartości. Jednak dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku do obiegu zaczęły być wprowadzane coraz większe ich ilości. Do najpopularniejszych polskich monet kolekcjonerskich należą okolicznościowe dwuzłotówki, które jednocześnie stanowią główny obiekt pożądania wielu polskich numizmatyków.

Skąd się bierze popularność monet okolicznościowych?

Srebrne monety kolekcjonerskie zawdzięczają swoją popularność przynajmniej kilku podstawowym czynnikom, które od wielu lat nie ulegają żadnym znaczącym zmianom lub odstępstwom. Przede wszystkim cena ich nabycia jest początkowo stosunkowo niska. W momencie emisji danej monety okolicznościowej, można ją bez problemu wymienić w każdej z dostępnych placówek Narodowego Banku Polskiego. Drugim istotnym czynnikiem są bardzo duże wahania wartości tych monet. Nierzadko zdarza się, że zaledwie po paru tygodniach od wypuszczenia na rynek moneta okolicznościowa zyskuje nawet kilkaset procent w porównaniu do swojej wartości pierwotnej.
Srebrne monety kupisz w sklepie Coinart

Czym się charakteryzują polskie monety okolicznościowe?

Szeroka dostępność srebrnych monet dwuzłotowych sprawiła, że należą one do najchętniej wybieranych przez kolekcjonerów oraz inwestorów. Obecnie nic nie wskazuje na to, aby stan ten miał ulec jakimkolwiek zmianom. Ich doskonała passa mogła zostać zachwiana dopiero wprowadzeniem do Polski nowej waluty, czyli na przykład euro. Widać to na przykładzie największych światowych rynków numizmatycznych. Zazwyczaj w przypadku zmiany waluty w jakimś kraju, ta poprzednia w bardzo krótkim czasie znacznie traci na zainteresowaniu numizmatów, a tym samym spada jej wartość rynkowa.