Dlaczego warto podróżować

Istnieją ludzie, którzy niemalże całe życie spędzają „na walizkach” – wciąż podróżują, odwiedzają nowe miejsca i dzięki temu naprawdę cieszą się życiem. Inni najlepiej czują się we własnym domu i, jeśli tylko nie ma wyraźnej potrzeby, nie opuszczają go. Jednak nawet najbardziej zdeklarowany domator powinien raz na jakiś czas pozwolić sobie na mniejszą lub większą podróż. Niosą one bowiem za sobą wiele wartości.

Ludzie

Poruszając się po różnych nowych miejscach mamy okazję poznać nowych ludzi. Warto z nich korzystać. Szczególnie cenne może być zaprzyjaźnienie się z lokalnymi mieszkańcami. Dzięki nim lepiej poznamy kulturę kraju, do którego przybyliśmy, a być może zyskamy również wiele cennych wskazówek, które przydadzą nam się podczas pobytu – co jeść, gdzie kupować, jakie ciekawe miejsca znajdują się w okolicy.

Wiedza

Podróże są również idealną wprost okazją, aby poszerzyć swoją wiedzę. Być może z lekcji biologii w szkole pamiętamy jak wygląda drzewo oliwne, jednak o ile przyjemniej będzie zobaczyć je w naturalnych warunkach. Podróżując poznajemy język, kulturę, historię oraz przyrodę danego kraju. Oczywiście, dzieje się tak tylko wtedy, kiedy jesteśmy otwarci. Możemy pojechać do egzotycznego kraju i spędzić cały pobyt nad hotelowym basenem, nie dowiadując się o miejscowej kulturze niemalże nic, nie widząc nawet, że drzewo pod którym leżymy to drzewo oliwne – TropiArt. Nie jest to jednak najlepszy pomysł na spędzenie wyjazdu.

Przyjemność

Pomijając te wszelkie kwestie praktyczne, podróżowanie jest również po prostu przyjemnością. Zmieniając klimat, miejsce pobytu dajemy swojemu organizmowi znak, że w tej chwili nie zajmujemy się pracą, ale odpoczynkiem, dlatego możemy to zrobić znacznie efektywniej niż w domu. Oprócz tego, na wakacjach zwykle pozwalamy sobie na więcej – jeśli na co dzień gotujemy w domu, podczas podróży zamawiamy jedzenie w miejscowych restauracjach. Nie zajmujemy się również sprzątaniem, które wykonuje za nas obsługa hotelowa.

Ale…

Zawsze znajdą się jednak argumenty przeciwko podróżom. Jednym z najczęściej przytaczanych jest ten ekonomiczny – każda podróż kosztuje. Pamiętajmy jednak, że od nas zależy czy wynajmiemy pokój w pięciogwiazdkowym hotelu czy rozłożymy namiot na polu – możemy zmniejszać koszty. Ponadto, udając się do kraju, w którym ceny są niższe niż w naszym, może się okazać, że wydamy na dwutygodniowe utrzymanie się znacznie mniej niż wydalibyśmy w ojczyźnie. Być może zatem niektóre podróże będą nieodczuwalne dla naszych portfeli, więc nie należy się tego obawiać.