Jaki wieszak na rower wybrać do małego mieszkania

Posiadanie własnego jednośladu to dla części Polaków nie tylko sposób na poruszanie się po mieście niezależnie od korków czy komunikacji miejskiej. Bardzo często rower jest synonimem ekologicznego stylu życia, a sam rower staje się jego istotną częścią. W wielu przypadkach pojawia się jednak realny problem z miejscem do przechowywania roweru.

Stojak i wieszaki

W garażach wielostanowiskowych oraz przy wielu biurowcach można spotkać specjalnie zaprojektowane stojaki na rowery. W zależności od modelu stojaka, jednoślad jest mocowany za przednie koło lub też do jego zapięcia wykorzystywana jest rama. Niestety ze względu na swoją wielkość nawet najmniejszy stojak nie sprawdzi się w prywatnym mieszkaniu.

Tutaj dużo więcej możliwości daje wieszak na rower, który może się różnić kształtem, miejscem mocowania oraz liczbą rowerów, jakie można na nich zawiesić lub bezpiecznie zamocować. Większość wieszaków na rower to wieszaki montowane do ściany, rzadziej są dostępne modele montowane do sufitu lub podwieszane.

Wieszak na rower na ścianę

W małym mieszkaniu, w którym użytkowany jest jedynie jeden rower, wskazany jest wieszak na rower, który będzie zamontowany na ścianie. W takich mieszkaniach należy bardzo rozsądnie zarządzać posiadaną powierzchnią, dlatego zamiast modeli umożliwiających montowanie roweru za przednie koło prostopadle do ściany, zdecydowanie lepiej jest wybrać wieszaki umożliwiające montaż równoległy.

Coraz częściej tego typu wieszaki są wieszakami składanymi, aby po zdjęciu roweru metalowa konstrukcja nie przeszkadzała domownikom w wykonywaniu codziennych czynności. Wieszak na rowery, który umożliwia montaż roweru równolegle do ściany, bardzo często wykorzystuje ramę roweru, może również dodatkowo stabilizować rower poprzez dodatkowy hak, na którym znajdzie się przednie koło.

Wieszak na rower na sufit

Do małych mieszkań rekomendowane są wieszaki na sufit, które można montować także w garażach czy na balkonach, gdzie wykorzystuje się mocne betonowe stropy. Ten typ stojaków ma zwykle bardzo ograniczoną nośność, a waga roweru, jaki można na nim zawiesić, zwykle nie przekracza 25 kg.

Łatwość montażu oraz lekkość samego wieszaka nie są jedynymi jego atutami. Dzięki możliwości podwieszania roweru na specjalnych linkach można optymalnie wykorzystać powierzchnię mieszkalną. W tym rozwiązaniu o wysokości zawieszenia roweru decyduje długość linek, dzięki którym rower może być umocowany także bezpośrednio pod sufitem.

Artykuł powstał we współpracy z firmąCalus-P