Zalety letnich półkolonii

Letnie półkolonie dla najmłodszych cieszą się coraz większą popularnością. Czy warto zapisać swoje dziecko na półkolonie? Oczywiście decyzja zależy od indywidualnego podejścia do wychowania, jednak warto zapoznać się z licznymi plusami, jakie wiążą się z uczestnictwem dziecka w tego typu zajęciach.

Aktywnie spędzony czas

Zwykle to przedszkole lub szkoła wypełniają dziecku plan dnia. Co jednak zrobić, w czasie wakacji? Rodzice nie zawsze mają możliwość wysłać dziecko na letni obóz. Tak długa rozłąka może być dla dziecka trudna, dlatego warto rozważyć początkowo letnie półkolonie dla dzieci. Tego rodzaju zajęcia pozwolą dziecku na aktywne spędzenie czasu, dając jednocześnie rodzicom czas na pracę lub na odpoczynek. Udział w półkoloniach jest zdecydowanie lepszy dla dziecka niż czas spędzony przed telewizorem lub przed komputerem. Zachwycone zajęciami dzieci z całą pewnością chętnie zgodzą się na udział w półkoloniach dla dzieci i w przyszłych latach.

Wzrost samodzielności

Półkolonie dla dzieci pozwolą na wypełnienie dziecku dnia i jednocześnie przyzwyczają je do rozłąki z rodzicami. Tego rodzaju zajęcia są więc doskonałą okazją do rozwinięcia się u dziecka samodzielności. Do korzystnych efektów udziału w półkoloniach zalicza się również wzrost kontroli emocjonalnej. Dziecko nabiera pewności siebie, a zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną nie pozwolą mu się nudzić. Zarówno rodzice, jak i podopieczni odpoczną trochę od siebie, co jest bardzo zdrowe i pozwoli czerpać większą radość z czasu spędzanego całą rodziną.

Rozwojowe zabawy

Przygotowane z myślą o nauce przez zabawę zajęcia zaznajomią dziecko w przyjemny sposób z wieloma prostymi konceptami naukowymi. W zależności od programu dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych, muzyczny, ruchowych oraz wielu innych. Tak różnorodny program pomoże znaleźć najmłodszym ich własne pasje i zainteresowania oraz odkryć swoje mocne strony i talenty. Praca i zabawa w grupie pozwalają na przyzwyczajenie dziecka do współpracy i na rozwój kompetencji miękkich. Zmiana środowiska pozwoli natomiast na nawiązanie nowych przyjaźni. Przebywanie w nowym otoczeniu zwiększy pewność siebie dziecka.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju