Zalety i wady ścian prefabrykowanych

Domy modułowe coraz częściej stosowane są nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale także w budownictwie wielorodzinnym. Co decyduje o popularności modułów? Największe znaczenie ma skrócenie procesu inwestycyjnego. Dom jednorodzinny można postawić w 2 miesiące, wielorodzinny w kilkanaście.

Zalety domów ze ścian prefabrykowanych

Poza skróceniem okresu realizacji inwestycji, prefabrykowane ściany betonowe dają niższe koszty. Nie ma konieczności czasochłonnego murowania ścian z cegły lub bloczków betonowych (koszty pracownicze), stosowania ocieplenia i tynkowania.Ściany wykonane z gotowych elementów pozwalają na lepszą organizację budowy i wykorzystanie materiałów, które nie poniewierają się po placu budowy.

Prefabrykowane ściany betonowe mają bardzo dobre parametry termiczne i akustyczne wpływające na komfort pomieszczeń i koszty eksploatacji. Zapewniają również bezpieczeństwo przeciwpożarowe.Można montować je bez względu na porę roku i warunki pogodowe, nie wymagają przestojów technologicznych.

Po zamontowaniu ścian z prefabrykatów betonowych dalsze prace wykończeniowe przebiegają podobnie, jak przy zastosowaniu metod tradycyjnych.

Rodzaje prefabrykowanych ścian betonowych

Obecnie produkuje się dwa rodzaje ścian prefabrykowanych. Różnią się one metodą produkcji i właściwościami.

Ściany prefabrykowane żelbetowe – produkowane są z betonu wzmocnionego stalą zbrojeniową. Dodatkowo ściana ocieplana jest warstwą wełny mineralnej lub styropianu. Od strony wewnętrznej powierzchnia ściany jest gładka, gotowa do prac wykończeniowych. Od strony zewnętrznej wymaga tynkowania lub wykończenia gotowymi prefabrykatami betonowymi (beton architektoniczny, klinkier).

Ściany prefabrykowane keramzytobetonowe – do betonu dodaje się keramzyt, lekki minerał o porowatej powierzchni. Dzięki temu ściany te są lżejsze niż ściany żelbetowe, nie wymagają też dodatkowej warstwy ociepleniowej. Można wykończyć je od zewnątrz podobnie jak płyty żelbetowe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Przede wszystkim trzeba znaleźć sprawdzonego producenta elementów prefabrykowanych, niestety wybór jest dość ograniczony. Zajmuje się tym kilka, kilkanaście zakładów na terenie całej Polski. Transport z odległych miejsc może okazać się nieopłacalny.

Staranności wymaga również wybór firmy wykonawczej, podczas montażu muszą być rygorystycznie przestrzegane zasady montażu wszystkich elementów ustalone przez producenta. To podstawowy warunek uzyskania gwarancji na wieloletnią trwałość budynku. W przeciwnym wypadku mogą pojawiać się pęknięcia ścian.