Zakup damskich butów na zimę: czynniki, jakie warto wziąć pod uwagę

Gdy zbliża się sezon zimowy, często wiele osób decyduje się na uzupełnienie swojej garderoby o nową parę butów. Dla kobiet zakup taki to zwykle czysta przyjemność. Podczas zakupów warto kierować się nie tylko zmysłem estetycznym i gustem, ale również funkcjonalnością.

Zwróć uwagę na podeszwę!

Jesień i zima to czas, gdy po nocnych przymrozkach ulice i chodniki bywają oblodzone i śliskie. Dlatego dobrze, gdy buty będą miały solidną podeszwę. Nie powinna ona być gładka, gdyż nie zapewni to dobrej przyczepności.

Wiele butów na zimę, takich jak na przykład botki skórzane czy kozaki, ma podeszwę z solidnym bieżnikiem czy też z nacięciami i rowkami. Trzeba zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest ona wykonana i czy nie ulegnie szybkiemu zdarciu.

Szyte czy klejone?

Tańsze buty są często klejone, co wyraźnie widać. W przypadku butów, które mają posłużyć na kilka lat, szycie zapewni najprawdopodobniej lepszą trwałość. Klej może bowiem „puścić” pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć. Wówczas buty będą przemakać przy każdym większym deszczu.

Szycie solidną dratwą zapewnia, że podeszwa nieprędko zacznie się odczepiać od reszty buta. Ponadto niektóre buty mają ozdobne szycia kolorowymi nićmi, co dodaje butom swoistego uroku.

Ocieplenie w środku butów

Ten element jest ważny zwłaszcza wtedy, gdy nie dojeżdża się do pracy autem i trzeba kawałek dojść z przystanku i na przystanek. Wiele pań nie wyobraża sobie skórzanych botków bez milutkiego i miękkiego ocieplenia w środku.

Ocieplenie to z czasem ulega oczywiście wygnieceniu i zużyciu, ale przez pewien czas na pewno sprawi, że stopy nie będą marznąć podczas oczekiwania na autobus w czasie mrozu.

Zakup to nie wszystko!

Aby buty dobrze służyły, trzeba o nie odpowiednio dbać. Botki skórzane powinny być co jakiś czas pastowane odpowiednim specyfikiem. Zabieg ten sprawia, że skóra nie będzie nasiąkać wodą i niszczyć się pod wpływem czynników z zewnątrz.

Wszelkie większe zabrudzenia najlepiej jest czyścić na bieżąco. Istnieją specjalne preparaty do czyszczenia skór. Trzeba również pamiętać, aby odpowiednio wysuszyć obuwie na wypadek przemoknięcia.

Na wszelki wypadek warto zachować paragon, aby móc w razie potrzeby zareklamować obuwie. Nie wszystkie wady kwalifikują się pod reklamację, ale uszkodzenia, nie wynikłe z winy osoby noszącej, na pewno warto zareklamować. Buty oddawane do reklamacji muszą być jednak czyste.

Kupno nowej pary butów to niekiedy konieczność, a czasem sposób na odstresowanie się. Warto jednak, aby w każdym przypadku zakup był przemyślany.

Artykuł powstał we współpracy z http://noevision.pl/.