Techniki obserwacji kłamstwa

Współczesny, zaawansowany technologicznie wariograf nie wziął się znikąd – stoją za nim setki lat badań i obserwacji, które pomogły zauważyć pewne związki pomiędzy ludzkim myśleniem a zewnętrznymi reakcjami organizmu. Podstawowa funkcja tego urządzenia nadal jest bardzo klarowna – ma ono za zadanie rejestrację wszystkich istotnych procesów fizjologicznych, które zachodzą w ciele badanej osoby. Wszelakie odstępstwa od normy podczas zadawania pytania są analizowane, a następnie pomagają w ustaleniu, czy rozmówca był z nami szczery. Aby uzyskać pełen obraz procesu myślowego przesłuchiwanego człowieka, badaniu podlega wiele niezależnych czynników. Ogromną rolę odgrywają tutaj rzeczy takie jak:

  • Rytm wdechów oraz wydechów
  • Nagłe zmiany temperatury
  • Sygnały pamięciowe mózgu
  • Ciśnienie tętnicze

Profesjonalnie wykonane badanie nie ogranicza się jednak do czysto fizycznych reakcji. Równie ważne są zaburzenia w zachowaniu pacjenta, takie jak wyraz twarzy, problemy z ułożeniem poprawnych gramatycznie zdań, zakłopotanie, unikanie kontaktu wzrokowego.

Gdzie odszukać autentycznych fachowców?

To, czy wykrywacz kłamstw okaże się skuteczny czy nie może mieć bardzo duże znaczenie. Jeśli jest się zdecydowanym na tego typu zabieg, to warto jest skierować się do specjalistów, którzy wiedzą co robią. Oczywistym kandydatem jest tutaj Instytut Badań Wariograficznych, dostępny pod adresem wariograf.com.pl który oferuje usługi w zakresie wykrywania kłamstw, udostępniając jednocześnie istotne informacje na ten temat.

Złożony proces wykrywania kłamstwa

Tuż po przeprowadzeniu badania wariograficznego, towarzyszący mu profesjonalista może wydać wstępny werdykt bazując na uzyskanych danych oraz własnych obserwacjach. Można wyciągnąć wiele wniosków z samego zachowania przesłuchiwanego. Osoba, która ma coś do ukrycia, zazwyczaj będzie bardzo nerwowa i zestresowana podczas zadawania jej pytań. Stres może objawiać się przez wzmożoną potliwość albo gwałtowne ruchy i zmiany pozycji, czasem towarzysząc odruchom takim jak obgryzanie paznokci.