Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/kb-direct/htdocs/kb-direct.pl/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Mniej typowe zastosowania narzuty - KB-direct
Dom i Wnętrze

Mniej typowe zastosowania narzuty

W każdej sypialni elegancko i stylowo prezentują się narzuty pikowane. Okrywając pościel sprawiają wrażenie ładu i porządku, chroniąc jednocześnie tę bieliznę przed osiadającym kurzem eliminując namnażanie roztoczy i przedłużając jej świeżość.

Trochę historii

Dawniej sypialnianej pościeli nie przykrywało się wcale, albo stosowało się różnego rodzaju skóry zwierzęce czy wełniane pledy. Ci, których stać było na takie zbytki jak pościel, nie korzystali jednak z sypialnianych łóżek podczas dnia, nie miało więc znaczenia ich okrywanie lub nie. Mowa tu oczywiście o czasach zamierzchłych, średniowiecznych i renesansowych.

Dzisiejsze warunki mieszkaniowe i styl życia sprawiają, że nawet jeśli mamy duży dom, często korzystamy z sypialnianego łóżka niekoniecznie jednocześnie używając pościeli – oglądamy w nim telewizję, czytamy książki, pracujemy na laptopie czy tablecie, przeglądamy smartfona.

Skąd się wzięły pikowania?

Oczywiście społeczne zachowania tego rodzaju to nie nowość – przełom nastąpił po drugiej wojnie światowej. Już w filmach z lat 50 ubiegłego wieku obserwujemy nowe, inne w stosunku do poprzednich pokoleń funkcje społeczne i związany z nimi lifestyle.

To właśnie wykorzystanie łóżka w alternatywnej, dziennej funkcji sprawiło, że jego okrycie stało się estetyczną koniecznością, a niewygodne, zsuwające się kapy i koce zastąpiły z czasem stabilne narzuty pikowane. To właśnie te przeszycia i dające objętość (ale nie duży ciężar) wypełnienie, sprawiają, że spodnia tkanina „trzyma się” łóżka, a wierzchnia nie „schodzi” z niego razem z nami. Funkcjonalność pikowanych narzut zapewniła im popularność i niegasnące powodzenie.

Wielofunkcyjność pikowanych narzut

Narzutę pikowaną używa się często jako dodatkowego przykrycia w chłodne zimowe dni, albo w zastępstwie pledu na kanapie podczas mroźnych wieczorów. Latem z kolei wspaniale zastępuje w nocy ciepłe kołdry i pierzyny.

Innym, nie tak oczywistym, ale przydatnym zastosowaniem miękkiej narzuty pikowanej jest położenie jej na materacu w charakterze „zmiękczacza” twardego podłoża. Wszyscy, którzy cierpią na bóle kręgosłupa, lubią twarde materace łóżkowe. Jeśli jednak udostępniamy swoje łóżko gościom, który preferują spanie w miękkim puchu, nasza narzuta na łóżko położona bezpośrednio na materacu z pewnością uprzyjemni im nocny spoczynek.

Narzuty pikowane znaleźć można w ofercie sklepu spokko.pl

Previous ArticleNext Article
https://partyhatsforgrownups.com/funkcjonalne-okna-do-salonu/ https://meblebukowe.info/lampy-tarasowe-stojace-zadbaj-o-odpowiednia-oprawe-miejsca-wypoczynkowego/ http://yourpbc.org/okna-do-klasycznych-rezydencji-jaka-stolarke-okienna-wybrac/