Ogrody w dawnym stylu wciąż modne

Ogrody w dawnym stylu wciąż modne

Nauczyliśmy się doceniać piękno w stylu retro. Wiemy, że to, co przeminęło, ma ogromne znaczenie dla naszego aktualnego istnienia. Również w jego wymiarze estetycznym. Dlatego coraz rzadziej odsyłamy rzeczy do lamusa. Nie upychamy staroci na strychach czy w piwnicach, ale wręcz przeciwnie  – wydostajemy je stamtąd, ocalamy od zapomnienia i nadajemy im drugie życie. Dotyczy to nie tylko przedmiotów, ale także kanonów stylistycznych. Wzorujemy się na stylach dawnych epok. Także w nowoczesnych ogrodach.

Dawne ogrody angielskie w dzisiejszej przestrzeni

Naturalizm nigdy nie wyjdzie  z mody. Również w obrębie ogrodowych aranżacji, a być może to właśnie w nich przejawia się najpełniej. Kiedy to fragment świata pragniemy oswoić i przystosować do własnych celów, pozostawiając go w dużej mierze w pierwotnej postaci. Chcemy mieć przyrodę w jej najczystszej postaci obok siebie, za oknem, w pobliżu tarasu, w zasięgu wzroku.

Dlatego wielką popularnością cieszą się stylizacje ogrodowe, które nawiązują do dawnych ogrodów w duchu angielskim. Ze starymi drzewami jako tłem, z tajemniczymi zakątkami, z altankami, z kompozycjami kamiennymi naśladującymi wiekowe twory natury. Takie ogrody nadal cenimy i chcemy w nich przebywać. W takich miejscach z duszą doskonale wyglądać będą stylowe meble z rattanu lub technorattanu, które znajdziemy tutaj: gardenspace.pl.

Nowoczesna forma dawnych ogrodów w stylu francuskim

Obok ogrodów angielskich klasyka ogrodnictwa to także ogrody francuskie. Stanowiące kontrast dla tych tworzonych w Anglii. Francuskie aranżacje ogrodowe, których symbolem jest Wersal, to geometria i symetria. To panowanie człowieka jako kreatora nad każdym wręcz centymetrem ogrodu. Do tej stylistyki i do tej koncepcji nawiązujemy poniekąd w nowoczesnych aranżacjach. Poprzez awangardowe projekty oparte na symetrii, najczęściej elementów prostokątnych i kwadratowych. W takim miejscu idealnie zaprezentują się minimalistyczne meble aluminiowe. W ten sposób nowoczesność wiąże się z tradycją, którą przekształca na swój własny sposób.