Leczenie endometriozy

Endometrioza jest trudno rozpoznawalną chorobą, która w głównej mierze dotyczy młodych kobiet w wieku rozrodczym. W wielu też przypadkach uznawana jest za główną przyczynę niepłodności u kobiet, Endometrioza leczenie to nie lada wyzwanie dla lekarzy, ponieważ w niektórych przypadkach nawet operacyjne usunięcie skutków przerostu endometrium, nie przynosi oczekiwanych rezultatów i uwolnienia się od tej choroby.

Endometrioza leczenie i objawy

Jako główne źródło problemów związanych z endometriozą podaje się bonę śluzową macicy. Tu należy wspomnieć, że błona śluzowa jamy macicy podlega nieustannym, cyklicznym zmianom czynnościowym, a wszystko to zachodzi pod wpływem hormonów płciowych. Dla kobiet widoczną konsekwencją comiesięcznych zmian jest pojawiające się krwawienie miesiączkowe, które ze względu na fizjologiczną budowę układu rozrodczego kobiet, ma swobodne ujście z jamy macicy przez szyjkę macicy i dalej przez drogi rodne. W przypadku rozwoju endometriozy hormonalnie wrażliwe i czynne ogniska śluzówki wciąż podlegają tym samym (lub też bardzo podobnym) zmianom, co błona śluzowa w jamie macicy, z tym że w okresie przedmiesiączkowym dochodzi do pojawienia się bolesnych dolegliwości (obrzmienie i bolesność okolicy ogniska endometriozy). Rozwijające się dolegliwości, a co za tym idzie też i wzmożone, nasilone odczucia bólowe spowodowane są tym, że dalsze powiększanie się ogniska w okresie miesiączki (powstające na skutek gromadzenia się krwi i niemożnością jej usunięcia), powodują dodatkowy ból z powodu ucisku otaczających tkanek. Stąd tez w wielu przypadkach endometrioza utożsamiana jest z cyklicznie występującym bólem, który to pojawia się przed miesiączką i w czasie jej trwania.

Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy w głównej mierze opiera się na farmakoterapii, czyli na zażywaniu hormonów lub w niektórych przypadkach na leczeniu chirurgicznym. Endometrium leczenie to niezwykle długotrwały i skompilowany proces. Niestety, ale dotychczas żadna ze stosowanych metod terapii nie gwarantuje 100% skuteczności. W niektórych przypadkach endometrium leczenie ma charakter kombinowany. Leczenie to polega na łączeniu ze sobą kilku metod (leczenie hormonalne, jak i operacyjne).