Jakie rośliny wybrać do oranżerii

Oranżeria, czyli ogród zimowy (tu możesz zobaczyć o co mi chodzi wintergarten.pl  to coraz chętniej budowane pomieszczenie w domu. Co ciekawe nawet powstające mieszkania deweloperskie mogą być już wyposażone w oszklony i ogrzewany taras sprzyjający stworzeniu właśnie oranżerii. Więcej inspiracji tu

Jednak stworzenie idealnego środowiska dla roślin nie jest łatwe i nie wszystkie się w nim przyjmą. Do tego trzeba też znaleźć miejsce na meble, aby móc kontemplować życie w zimowym ogrodzie. Rośliny nie mogą też przesłonić źródła światła zwłaszcza gdy oszklony taras funkcjonuje też jako przedłużenie innego pokoju i przez oranżerię wpada światło do domu. Jakie więc wybrać rośliny do ogrodu zimowego?

Ze względu na strony świata

Co ciekawe oprócz własnych gustów i potrzeb trzeba jeszcze uwzględnić rozmieszczenie oranżerii pod względem stron świata. Inne rośliny posadzimy, gdy taras jest od południa, inne nadadzą się do sadzenia od strony północnej. Jeśli nasz ogród zimowy leży od strony południowej, czyli tej bardziej nasłonecznionej warto postawić na rośliny ciepło i słońcolubne, które lubią się wygrzewać i nie zwiędną szybko. Warto zaopatrzyć się na przykład w różne odmiany figowców jak popularny w Polsce fikus Benjamina. Warto też posadzić oleandry, męczennice, kalatee, szeflery, zielistki, kordyliny czy kaladium.

Z kolei jeśli ogród zimowy wychodzi od strony wschodniej lub zachodniej najbardziej odpowiednie będą filodendrony, które dobrze czują się od mniej nasłonecznionej strony. Dobrze przyjmą się też paprocie czy bluszcze. Świetnie od tej strony nadadzą się również maranta, anturium, sępolia czy skrzydłokwiat.

Co warto wiedzieć o sadzeniu roślin w oranżerii?

Trzeba też pamiętać o tym, aby obok siebie sadzić rośliny o podobnych wymaganiach. Przy ścianach rośliny wysokie lub pnące, aby znalazły oparcie, im bliżej przodu pomieszczenia, tym niższe  i bardziej światłolubne. Pomiędzy nimi można posadzić rośliny lubiące cień. Warto też wybierać gatunki roślin, które w okresie zimowym przechodzą na spoczynek, czyli w okresie kiedy temperatura wynosi 10-18 stopni w oranżerii. Można więc z uwagi na polskie zimy i konieczność ogrzewania oranżerii wybrać gatunki, którym taka niższa temperatura nie zaszkodzi jak kaktusy, azalie indyjskie, asparagus czy bluszcze.

Bardzo ważne jest też, aby w oranżerii panowała stała temperatura. Zapewnić to może na przykład ogrzewanie podłogowe, które równomiernie ogrzeje cała powierzchnię. A jeśli jest połączone z piecem np. gazowym bez trudu będzie można kontrolować temperaturę dzięki czemu rośliny nawet podczas zimy nie zmarzną.