Drabina nie taka zwykła jak się wydaje

Drabina jako urządzenie wspomagające nasze codzienne życie może wydawać się banalnym urządzeniem, które każdy z nas zna i umie się nim posługiwać. Jednak badania Państwowej Inspekcji Pracy świadczą zgoła o czymś zupełnie innym. Właśnie przy użyciu drabin dochodzi rocznie do sporej liczby wypadków, zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej.

Czy na pracę z drobiną wymagane są specjalne pozwolenia?

Choć prywatnie możemy wykorzystywać drabiny w dowolny sposób, to już przypadku użycia profesjonalnego w celach zarobkowych i w obrębie firm praca z nimi jest regulowana odpowiednimi przepisami.

Choć praca z drabiną nie wymaga specjalnego wykształcenia ani predyspozycji, to jednak by z niej korzystać, pracownik musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze powinien być osobą pełnoletnią, która ukończyła 18 rok życia. Powinien przejść odpowiednie przeszkolenie BHP i przeszkolenie stanowiskowe, przedstawić aktualne badania lekarskie zezwalające na pracę na wysokości i powinien zapoznać się z instrukcją obsługi danej drabiny. W sytuacji, gdy pracodawca dopuści do wykonywania czynności zawodowych przy użyciu drabiny osobie niespełniającej ww. warunków, w razie wypadku będzie za niego odpowiedzialny.

Szczególnie istotne jest posiadanie przez firmę instrukcji obsługi danego typu drabiny, ponieważ różnią się one zarówno pod względem materiałów, z jakich zostały wykonane, konstrukcji, jak i przeznaczeniem.

Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się drabiny

Kiedyś najczęściej stosowanym materiałem do produkcji drabin było drewno, jednak już jakiś czas temu zastąpiło je aluminium. Produkowane są również drabiny stalowe, kompozytowe i z innych materiałów.

Wady i zalety drabin ze względu na zastosowany materiał

Drabiny drewniane — kiedyś bardzo popularne obecnie ustępujące miejsca drabinom aluminiowym. Są ciężkie i wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Obecnie najczęściej są stosowane przez elektryków ze względu na dobrą izolacyjność elektryczną drewna.

Drabiny aluminiowe — obecnie królujące na rynku drabin. Są wytrzymałe, lekkie, nie wymagają malowania, czy specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Aluminium ze względu na swoją uniwersalność i łatwość w modelowaniu umożliwiło wprowadzenie na rynek wielu nowych rodzajów drabin specjalistycznych. Dobry przykład takich drabin to drabiny aluminiowe Promag

Drabiny stalowe — stal jest rzadko wykorzystywanym materiałem do produkcji drabin ze względy na swoją wagę. Drabiny stalowe łączą w sobie wady drabin drewnianych i aluminiowych. Ze względu na dobre przewodnictwo nie można ich używać przy pracach elektrycznych, są ciężkie i wymagają konserwacji z powodu łatwo atakującej je korozji. Jednak się przydają w miejscach wymagających niezwykłej wytrzymałoci i stabilności. Takim przykładem mogą być drabiny jezdne Promag. Przy tego typu drabinach specjalnych aluminium się nie sprawdza.

Drabiny kompozytowe — to nowy rodzaj drabin zdobywający powoli rynek. Wykonane najczęściej z włókna szklanego i żywic epoksydowych, są niezwykle lekkie, kompaktowe i wytrzymałe, nie przewodzą prądu i mogą przyjmować różne skomplikowane kształty.

Podział drabin pod względem ich konstrukcji

Drabiny dzielą się nie tylko pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane, ale też ze względu na ich konstrukcje i zastosowanie.

Drabiny wolnostojące — to najbardziej typowy przykład drabiny. Drabina składająca się z dwóch połączonych zawiasem elementów rozstawiana na kształt litery “A”. Może posiadać stopnie z jednej lub obydwu stron. Może mieś ramiona symetryczne bądź regulowanej długości.

Drabiny przystawne — konstrukcje jedno lub wieloelementowe, coraz częściej wyposażone w dolny stabilizator (poprzeczkę zwiększającą powierzchnię kontaktu z gruntem), ze stopniami bądź szczeblami. Umożliwiają pracę na wysokościach nawet ponad 12 m.

Drabiny przejezdne — najczęściej stosowane w halach fabrycznych i magazynach. Drabiny przejezdne występują w wersjach trójkołowych i czterokołowych z hamulcem lub bez.

Drabiny wielofunkcyjne — drabiny składające się z dwóch lub większej liczby elementów umożliwiające tworzenie różnych konfiguracji. Mogą służyć zarówno jako drabiny przystawne, jak i rozstawne, można z nich robić pomosty i minirusztowania. Główną ich cechą wspólną są elementy połączone przegubowo.

Jak widać tak banalna znana nam wszystkim konstrukcja, jak drabina, obecnie posiada wiele różnorakich twarzy i zastosowań i są na tyle mocne, że nie trzeba już obawiać się przechodzenia pod nimi. Choć nadal nie jest to wskazane ze względów bezpieczeństwa.