Technologia

Drabina nie taka zwykła jak się wydaje

Drabina jako urządzenie wspomagające nasze codzienne życie może wydawać się banalnym urządzeniem, które każdy z nas zna i umie się nim posługiwać. Jednak badania Państwowej Inspekcji Pracy świadczą zgoła o czymś zupełnie innym. Właśnie przy użyciu drabin dochodzi rocznie do sporej liczby wypadków, zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej.

Czy na pracę z drobiną wymagane są specjalne pozwolenia?

Choć prywatnie możemy wykorzystywać drabiny w dowolny sposób, to już przypadku użycia profesjonalnego w celach zarobkowych i w obrębie firm praca z nimi jest regulowana odpowiednimi przepisami.

Choć praca z drabiną nie wymaga specjalnego wykształcenia ani predyspozycji, to jednak by z niej korzystać, pracownik musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze powinien być osobą pełnoletnią, która ukończyła 18 rok życia. Powinien przejść odpowiednie przeszkolenie BHP i przeszkolenie stanowiskowe, przedstawić aktualne badania lekarskie zezwalające na pracę na wysokości i powinien zapoznać się z instrukcją obsługi danej drabiny. W sytuacji, gdy pracodawca dopuści do wykonywania czynności zawodowych przy użyciu drabiny osobie niespełniającej ww. warunków, w razie wypadku będzie za niego odpowiedzialny.

Szczególnie istotne jest posiadanie przez firmę instrukcji obsługi danego typu drabiny, ponieważ różnią się one zarówno pod względem materiałów, z jakich zostały wykonane, konstrukcji, jak i przeznaczeniem.

Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się drabiny

Kiedyś najczęściej stosowanym materiałem do produkcji drabin było drewno, jednak już jakiś czas temu zastąpiło je aluminium. Produkowane są również drabiny stalowe, kompozytowe i z innych materiałów.

Wady i zalety drabin ze względu na zastosowany materiał

Drabiny drewniane — kiedyś bardzo popularne obecnie ustępujące miejsca drabinom aluminiowym. Są ciężkie i wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Obecnie najczęściej są stosowane przez elektryków ze względu na dobrą izolacyjność elektryczną drewna.

Drabiny aluminiowe — obecnie królujące na rynku drabin. Są wytrzymałe, lekkie, nie wymagają malowania, czy specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Aluminium ze względu na swoją uniwersalność i łatwość w modelowaniu umożliwiło wprowadzenie na rynek wielu nowych rodzajów drabin specjalistycznych. Dobry przykład takich drabin to drabiny aluminiowe Promag

Drabiny stalowe — stal jest rzadko wykorzystywanym materiałem do produkcji drabin ze względy na swoją wagę. Drabiny stalowe łączą w sobie wady drabin drewnianych i aluminiowych. Ze względu na dobre przewodnictwo nie można ich używać przy pracach elektrycznych, są ciężkie i wymagają konserwacji z powodu łatwo atakującej je korozji. Jednak się przydają w miejscach wymagających niezwykłej wytrzymałoci i stabilności. Takim przykładem mogą być drabiny jezdne Promag. Przy tego typu drabinach specjalnych aluminium się nie sprawdza.

Drabiny kompozytowe — to nowy rodzaj drabin zdobywający powoli rynek. Wykonane najczęściej z włókna szklanego i żywic epoksydowych, są niezwykle lekkie, kompaktowe i wytrzymałe, nie przewodzą prądu i mogą przyjmować różne skomplikowane kształty.

Podział drabin pod względem ich konstrukcji

Drabiny dzielą się nie tylko pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane, ale też ze względu na ich konstrukcje i zastosowanie.

Drabiny wolnostojące — to najbardziej typowy przykład drabiny. Drabina składająca się z dwóch połączonych zawiasem elementów rozstawiana na kształt litery “A”. Może posiadać stopnie z jednej lub obydwu stron. Może mieś ramiona symetryczne bądź regulowanej długości.

Drabiny przystawne — konstrukcje jedno lub wieloelementowe, coraz częściej wyposażone w dolny stabilizator (poprzeczkę zwiększającą powierzchnię kontaktu z gruntem), ze stopniami bądź szczeblami. Umożliwiają pracę na wysokościach nawet ponad 12 m.

Drabiny przejezdne — najczęściej stosowane w halach fabrycznych i magazynach. Drabiny przejezdne występują w wersjach trójkołowych i czterokołowych z hamulcem lub bez.

Drabiny wielofunkcyjne — drabiny składające się z dwóch lub większej liczby elementów umożliwiające tworzenie różnych konfiguracji. Mogą służyć zarówno jako drabiny przystawne, jak i rozstawne, można z nich robić pomosty i minirusztowania. Główną ich cechą wspólną są elementy połączone przegubowo.

Jak widać tak banalna znana nam wszystkim konstrukcja, jak drabina, obecnie posiada wiele różnorakich twarzy i zastosowań i są na tyle mocne, że nie trzeba już obawiać się przechodzenia pod nimi. Choć nadal nie jest to wskazane ze względów bezpieczeństwa.

Previous ArticleNext Article
pergola na terase solárne lampáše do záhrady ratanovy zahradny nabytok akcia