Dowiedz się, jak tanio podróżować

W dzisiejszych czasach warto być mobilnym i znać języki obce. Zresztą, poniekąd zmusza do tego sytuacja na świecie, który – pod względem komunikacji, możliwości i czasu potrzebnego do pokonania dalekich odległości – zwyczajnie „kurczy się”. Żal więc nie skorzystać z szans, które proponuje nam rzeczywistość – szans na naukę i rozwój, lepszy status materialny czy łatwiejsze poznawanie innych kultur. Oto kilka wskazówek na temat tego, jak uczynić swoje podróże tańszymi, a jednocześnie nie stracić okazji do zwiedzenia nowych, ciekawych miejsc.

Czy podróże da się uczynić tańszymi?

Oczywiście, że jedną z łatwiejszych do zrealizowania opcji jest zarezerwowanie dwutygodniowego urlopu w jednym z kurortów, np. w Egipcie czy Tunezji. Jednak po pierwsze – nie każdy musi być zainteresowany takim typem odpoczynku, ograniczającym się głównie do oglądania hotelowego basenu, a po drugie – taki wypoczynek dedykowany jest dla konkretnej grupy ludzi, zazwyczaj posiadającej duże ilości pieniędzy. Co jednak, gdy jesteśmy studentami, którzy nie mają jeszcze na tyle zaoszczędzonych środków, aby pokryć hotelowe koszty? Na pewno nie oznacza to konieczność rezygnacji z marzeń o podróżowaniu. Wystarczy tylko postarać się poszukać oszczędności, ponieważ są one dostępne – w odpowiednich wyborach.

Po pierwsze – sposób podróżowania

Przede wszystkim, na podstawowej kwestii, jaką jest wybór środka transportu. Jeżeli nie mamy do końca sprecyzowanego celu podróży, ani też nie zależy nam na konkretnej dacie, to mamy o wiele dogodniejszą sytuację, ponieważ nie ograniczają nas żadne terminy i możemy dopasować datę naszego wyjazdu do promocyjnych okresów. Warto śledzić portale, jak np. FlyForFree czy Mleczne Podróże, na których codziennie dodawane jest kilkanaście informacji o tańszych czy promocyjnych cenach lotów. Okazyjna cena może pomóc nam w podjęciu decyzji o kierunku podróży. Tutaj jednak należy pamiętać o tym, że tanie linie lotnicze zazwyczaj lądują na lotniskach położonych dalszej odległości od serca miasta, więc należy wliczyć w koszty również dojazd do centrum.

Inną opcją może być porównywanie cen lotów, autokarów czy pociągów i wybranie najbardziej korzystnej opcji. Wybór innego środka transportu niż samolot potrafi co prawda wydłużyć całą podróż, ale przecież gdy jesteśmy młodzi, to mamy zdecydowanie więcej czasu! A czasem uda się upolować bilety na autokar MegaBus z Kolonii do Barcelony nawet w cenie 2 euro (w obie strony)! I co z tego, że podróż trwała prawie 20 godzin – przecież liczyła się ta oszałamiająca cena! Najodważniejsi mogą spróbować przejażdżki autostopem, co pozwoli zredukować wydatki na transport do zera.

Przeczytaj również: Kantor online uratuje Twój zagraniczny wyjazd

Po drugie – zakwaterowanie

Jeżeli chodzi o nocleg, to tutaj również można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Dobrym pomysłem jest rozeznanie się w ofercie hosteli, które często, zwłaszcza w dużych miastach, oferują podobne warunki do tych hotelowych – ale po zdecydowanie niższej cenie. Ciekawą opcją jest również wynajęcie mieszkania lub pokoju poprzez portal AirBnB. Jest to opłacalne zwłaszcza wtedy, gdy podróżuje się w większej grupie, ponieważ koszty są niższe, niż w przypadku hotelu, a ma się mieszkanie na wyłączność – dodatkowe wiadomości o tej opcji można znaleźć w artykule na portalu kreatywna.pl. Ostatnią polecaną opcją jest couchsurfing, czyli środowisko międzynarodowych podróżników, które oferuje swoją kanapę, miejsce do spania u siebie w mieszkaniu, nie wymagając przy tym samym żadnych opłat. Jest to, w rzeczy samej, najtańsza opcja, ale nie nadaje się na wyjazd w dużych grupach ani na długo. Świetnie sprawdzi się jednak przy weekendowym wypadzie ze znajomym.

To, ile wydamy na podróż, tak naprawdę zależy od nas. Poświęcenie chwili na to, aby znaleźć tańsze bilety lotnicze, czy też skorzystanie w restauracji z tańszego menu dnia, nie wymaga od nas aż tak wiele zaangażowania – a pozwala nieraz sporo zaoszczędzić. Dzięki temu można równie efektywnie spędzić czas, odwiedzić piękne miejsca i nie martwić się, że wrócimy z całkowicie pustym portfelem.

Źródło: infoss