Czym charakteryzują się frezy palcowe

Frezy palcowe wykorzystywane są od bardzo wielu lat i swoje największe zastosowanie znalazły przede wszystkim w nowoczesnych frezarkach pionowych. Palcowe frezy wyróżniają się specjalnymi krawędziami tnącymi, które umieszczone są na bokach i na czole. Jest to najlepszy wybór dla tych osób, które chcą wykonać precyzyjne nacięcia czołowe i zagłębienia.

O czym należy pamiętać wybierając frezy palcowe?

Przy zakupie nowych frezów palcowych warto zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na średnicę, która odgrywa bardzo ważną rolę. Niektóre frezarki mają ograniczenia, dlatego też nie ze wszystkich frezów palcowych można skorzystać. W pierwszej kolejności warto rozglądać się za jak najszerszymi frezami, ponieważ to właśnie one znacząco zwiększają stabilność pracy.

Szczególną uwagę należy zwrócić także na ilość rowków. Parametr ten ma olbrzymi wpływ przede wszystkim na komfort naszej codziennej pracy. Z praktycznego punktu widzenia takie same wzory można wykonać kilkoma różnymi frezami, ale nie zawsze będzie do dobrym rozwiązaniem. Większość stabilność mogą zagwarantować frezy dwurowkowe i wielorowkowe, ale trzeba dobrać do nich odpowiedni posuw.

Bardzo ważnym parametrem jest także kierunek frezowania. Frezy palcowe powinno dobierać się w taki sposób, aby krawędzie skrawające były zawsze ustawione we właściwym kierunku.

Jak dbać o frezy?

Zakup nowych frezów palcowych to dopiero połowa droga do sukcesu. Bardzo ważną kwestią jest również to, aby odpowiednio o nie zadbać, dzięki czemu będą sprawnie służyć przez wiele długich lat użytkowania i nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie. Na trwałość i rdzewienie frez palcowych ma wpływ nie tylko niewłaściwy proces sterylizacji, ale również zbyt długi czas moczenia frezów w specjalnych roztworach dezynfekcyjnych.

Aby frezy palcowe działały bez zakłóceń muszą być czyszczone odpowiednimi środkami myjącymi i dezynfekującymi. Częstym błędem jest także sterylizacja mokrych frezów, które nie są odpowiednio wysuszone. Przy sterylizacji warto zachować także odpowiednią temperaturę i czas. Sporym błędem jest również używanie zwykłej wody z kranu do autoklawu parowego. Zanieczyszczona woda w autoklawie może uszkodzić nawet najlepszy jakościowo frezy palcowe. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby narzędzia przechowywać w odpowiednim miejscu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid