Każdy z nas ma gdzieś tam ukrytą szkatułkę po babci, skrzynie po dziadku albo nawet pełnie pomieszczenia. Na co dzień, żyjąc w ogromnym pędzie, zazwyczaj zapominamy o tym, lecz czasem warto tam zajrzeć.
Magiczne miejsca pełne magicznych przedmiotów
Strych, piwnice, czy dawne mieszkania naszych dziadków to nieraz prawdziwie magiczne miejsca. Znajdujemy tam wiele rzeczy zapomnianych, trzymanych od wieków. Warto bowiem w tym momencie nadmienić, że przecież dawniej ludzie raczej gromadzili przedmioty niż wyrzucali je tak jak my dzisiaj. Rezultatem tego jest wiele niesamowitych pamiątek…
Często jest jednak tak, że zupełnie nie znamy historii danego przedmiotu. Nieraz dotyczy to własnie obrazów, starych zdjęć. książek. Czy jednak wiedza o tym, co to było przyda nam się rzeczywiście do czegoś? Po co to odnawiać? Otóż trzeba wspomnieć, że czasem znajdujemy tam prawdziwe skarby. Częściej są to piękne przedmioty- w końcu nasi przodkowie nie bez powodu je trzymali – i po profesjonalnej rekonstrukcji będą wyglądały pięknie.
Konserwacja dzieł sztuki w obronie historii
Pojawia się jednak zasadnicze pytanie – w jaki sposób mamy odnowić wszystkie pamiątki? To trudne, a przypadku malarstwa, wręcz w zasadzie niemożliwe dla nas zadanie. Otóż warto zwrócić się z tym problemem do pracowni konserwatorskiej. Gdzie je znaleźć? Najprościej jest poszukać stosownych informacji w internecie.
Następnie, kiedy już znajdziemy interesujący nas obiekt warto przede wszystkim zadzwonić najpierw i dowiedzieć się, jak wygląda umówienie się na wizytę. Jeśli bowiem mamy jedną albo kilka rzeczy możemy pojechać do instytutu, jeżeli jednak jest to cały pokój to sprawa przedstawia się nieco już gorzej. Następnie ekspert przyjedzie, chyba że my przyjedziemy do niego, obejrzy, wyceni nasze przedmioty oraz zaproponuje metody odświeżenia ich. Warto tu jednak uzbroić się w cierpliwość – starej zbroi nie da się tak po prostu wypolerować cifem.
Kim jest konserwator?
Warto jeszcze powiedzieć słów kilka o tym, kim w zasadzie jest konserwator? Otóż jest to osoba, która skończyła kierunek studiów – konserwacja dzieł sztuki na jednej z Akademii Sztuk Pięknym we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie albo też na Uniwersytecie w Toruniu.
Warto dodać, że ten typ wykształcenia jest naprawdę bardzo interdyscyplinarny. Konserwatorzy muszą już przed pójściem na studia wykazać się zdolnościami plastycznymi – później je rozwijają. Ponadto mają zajęcia chemii, historii, fizyki, biologii, kulturoznawstwa…
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.