Węgiel luzem czy w workach – co się bardziej opłaca?

Sezon zimowy to okres, kiedy wielu właścicieli domów jednorodzinnych staje przed koniecznością zakupu opału na zimę. Problem mają zwłaszcza ci posiadający piece zasilane węglem. Kupno wysokiej jakości opału w korzystnej cenie wydaje się wręcz niemożliwe. Okazuje się bowiem, że na polski rynek trafia wiele trefnego towaru pochodzącego z zagranicznych kopalni. Nie jest to węgiel wart większej uwagi – z reguły charakteryzuje się niską kalorycznością, słabym spalaniem oraz pozostawia wiele osadów w piecu i przewodach kominowych.

Węgiel w workach – czy to się opłaca?

Alternatywą dla węgla kupowanego luzem w składach opału jest węgiel w workach. Nie ma co ukrywać, że jest to rozwiązanie niesamowicie wygodne – w takiej formie węgiel można zamówić nawet w sklepie internetowym i niezwłocznie zostanie on dostarczony wprost pod drzwi domu. Worek węgla szybko i wygodnie można znieść do składu, nie brudząc przy tym wszystkiego dookoła.

Najważniejsze jest jednak to, że kupując węgiel w workach nabywca zawsze ma pewność, że otrzymuje dokładnie tyle towaru, ile zamówił. W składach opału wielu sprzedawców wciąż dopuszcza się nieuczciwego procederu i do domu klienta wysyła dostawę nieco lżejszą, niż ten zamówił. Worek węgla waży przeciętnie od 25 do 30 kilogramów, łatwo więc obliczyć ile takich worków powinno znaleźć się w dostarczonym zamówieniu.

Sprzedaż koksu w workach i inne rodzaje węgla

Jeszcze do niedawna węgiel w workach to był głównie ekogroszek dla właścicieli pieców z podajnikiem. Obecnie rynek bardzo gwałtownie się rozrasta i w ofercie składów węgla często pojawia się sprzedaż koksu w workach, workowanego węgla kamiennego czy brunatnego.

Bardzo ważne jest również to, że worki węgla nie są wystawione na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Zapakowany w nie węgiel nie chłonie wilgoci przez co cały czas pozostaje suchy tak, jak powinien.

W składach węgla, zwłaszcza tych niezadaszonych, węgiel leżakuje najczęściej pod gołym niebem, przez co często staje się mokry i ciężki, a co za tym idzie – o wiele mniej znajduje się go w jednej tonie.

Podsumowując, chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości, że zakup węgla w workach to najlepsze rozwiązanie, zarówno pod względem jakościowym, jak i dla wygody. Aby zakup opału uczynić jeszcze łatwiejszym i szybszym, zamówienie można złożyć przez internet i czekać na dostawę.