Dom i Wnętrze

Trwałe pokrycie dachu z blachy cynkowo-tytanowej

Blacha cynkowa była wykorzystywana jako materiał budowlany od niemalże dwustu lat. Swój sukces zawdzięcza między innymi trwałości i niezawodności, lecz także cechom dekoracyjnym. We współczesnym krajobrazie architektonicznym możemy spotkać obiekty wykończone tym materiałem zarówno dziesiątki lat temu, jak i w najnowszych realizacjach.

Właściwości blachy cynkowo-tytanowej

Blacha trapezowa będąca stopem cynku z tytanem i miedzią posiada jedne z najlepszych parametrów fizyko-mechanicznych w swojej kategorii. Jest to wyjątkowy materiał zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Można go z łatwością poddawać obróbce i formowaniu, lecz jest jednocześnie niebywale trwały podczas użytkowania. Pokrycie dachu z tego rodzaju blachy doskonale przeciwstawia się szkodliwemu wpływowi czynników atmosferycznych. Na jego powierzchni wytwarza się warstwa ochronna zabezpieczająca przed korozją oraz destrukcją wizualną. Dodatkowe atuty, jakie posiada blacha trapezowa wykonana z tego materiału, to niewielki współczynnik rozszerzalności cieplnej oraz odporność na przeginanie.

Współczesne zastosowania blachy cynkowo-tytanowej

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości blacha cynkowo-tytanowa wykorzystywana jest nie tylko do wykonywania pokryć dachowych, lecz także elementów elewacji oraz różnorodnych wykończeń. Dobrze sprawdza się w przypadku attyk, parapetów okiennych czy zabezpieczania gzymsów przed wilgocią. Dzięki dużej plastyczności można z niej także wytwarzać systemy rynnowe. Blacha trapezowa cynkowo-tytanowa jest materiałem szczególnie lubianym przez architektów zajmujących się najbardziej wymagającymi realizacjami współczesnych budowli. Jej właściwości estetyczne pozwalają na uzyskanie pożądanego efektu w komponowaniu elewacji o nienagannej estetyce. Ponadto ten rodzaj pokrycia jest również stosowany podczas renowacji budynków historycznych.

Zestawianie z innymi materiałami budowlanymi

Każdy materiał budowlany posiada swoje ograniczenia, których szkodliwy wpływ należy zawsze minimalizować. Jedną z zasad, które pomogą zachować długowieczność blachy cynkowo-tytanowej, jest jej odseparowanie od innych metali. W przypadku niezastosowania się do niej może dojść do korozji elektrochemicznej, która osłabi pokrycie dachowe mechanicznie. Blacha trapezowa nie powinna być także umieszczana poniżej materiałów miedzianych, ponieważ jony miedzi spływające wraz z wodą deszczową mogą przyczynić się do korozji powierzchniowej. Obróbki z blachy cynkowo-tytanowej możemy stosować na podłożu betonowym, pod warunkiem wykonania spojenia z wykorzystaniem specjalnych mas bitumicznych. Dzięki temu efektywnie i estetycznie wykończymy między innymi ściany attykowe, gzymsy czy cokoły. Tekst przygotowany we współpracy z firmą Budmax-Metal

Previous ArticleNext Article
https://xann.pl/sitemap https://www.ubezpieczeniekierowcy.pl/ https://beesafe.pl/porady/upowaznienie-do-ubezpieczenia-samochodu/