To dom czy rzeźba?

Nowoczesna architektura ceni sobie minimalizm spod znaku konstruktywizmu, ale często lubi się po prostu popisywać. Nie mówimy tutaj o nieudanych realizacjach, w których widać przerost formy nad treścią. Ale o prawdziwych dziełach sztuki architektonicznej, które wyrażają ducha swoich czasów. Pokazują, że człowiek dzięki wiedzy i rozwojowi techniki, jest w stanie tworzyć rzeczy na miarę fantastycznych światów. Trochę jak z bajki albo z futurystycznej powieści.

Domy-rzeźby

Takim niezwykłym budynkiem jest Cinémathèque Française (dawniej – Ośrodek Amerykański) w Paryżu. Jego twórca, Frank Gehry, faktycznie uruchomił tutaj najskrytsze pokłady swojej wyobraźni. Widać w tym dziele wpływ sztuki pierwszej połowy XX wieku na czele z kubizmem. Z każdej strony budynek wygląda inaczej. Zaskakuje. Ogląda się go jak rzeźbę. Myśląc równocześnie, czy w ogóle można w nim mieszkać.

Spektakularne budynki naszych czasów

Tymczasem w budynku mieści się wiele w pełni funkcjonalnych pomieszczeń. Zresztą większość realizacji Gehry’ego zdaje się zadziwiać swoim wyglądem. Mamy wrażenie, że się poruszą. Nie tylko są rzeźbami, ale wręcz animacjami 3D. Pofalowane dachy i ściany, nierównomiernie rozłożone okna, wystające elementy – zdaje się, że budynki niczym w bajkach, zaraz pójdą w swoją stronę.

Formy i kolory zostały w projektach Gehry’ego dobrane szalenie trafnie do funkcji danego miejsca i jego krajobrazu. Niekiedy są bardzo barwne, złociste, wielokolorowe. Wyrażają pewne emocje, niczym malarstwo i rzeźba. Są też trochę jak biżuteria wielkich rozmiarów rozrzucona w wielkim świecie.

Nowoczesne projektowanie

Tworzenie arcydzieł takich jak Tańczący Dom w Pradze czy Muzeum Guggenheima w Bilbao – wymaga wiedzy i geniuszu na miarę Gehry’ego. Jednak można zająć się też projektowaniem od solidnych podstaw, które zapewni nam kurs Revit w CGWisdom.