Targi zagraniczne, a kontakty w biznesie

Bardzo wielu młodych przedsiębiorców wychodzi z założenia, że oferowany przez nich produkt lub usługa są tak dobre, że obronią się na rynku same. Po pierwszych euforiach i nawet pozytywnych ocenach klientów przychodzi jednak szara rzeczywistość, która może skutkować nawet upadłością firmy i sporym rozczarowaniem. W jaki sposób zabezpieczyć byt naszej firmy? Oczywiście nawiązując liczne kontakty biznesowe, które pozwolą nie tylko na wejście na zagraniczne rynki zbytu, ale również na znalezienie tańszych bądź solidniejszych podwykonawców lub współpracowników.!

Targi zagraniczne dla biznesu?

Jednym z najlepszych i najbardziej efektywnych sposobów nawiązania nowych kontaktów biznesowych jest uczestnictwo w branżowych targach zagranicznych. Niemal wszystkie targi zagraniczne opierają się na tym samym modelu – mamy wystawców oraz odwiedzających, co nie stanowi żadnego problemu w nawiązywaniu kontaktów zarówno między oboma grupami, jak i w ramach poszczególnych grup. Po prostu wiele zależy tutaj od człowieka i jego umiejętności rozmów. Jeżeli widzimy, że ktoś jest zainteresowany danym produktem, a my dysponujemy produktem pokrewnym bądź mogącym wspomóc jego pracę, powinniśmy rozpocząć rozmowę! Właśnie w taki sposób nawiązuje się kontakty biznesowe, które mogą przynieść swoje pozytywne rezultaty nawet po wielu latach.

Wystawienie się na targach czy uczestnictwo w roli „widza”?

Wbrew pozorom każdy model uczestnictwa w targach zagranicznych ma swoje plusy i minusy. W pierwszej kolejności powinniśmy jednak uczestniczyć w branżowych targach w roli odwiedzających, aby najpierw obyć się z formułą targów, podpatrzeć stoiska konkurencji i innych wystawców, a dopiero później myśleć o samodzielnym wystawieniu się. Wbrew pozorom również z pozycji odwiedzającego targi branżowe jesteśmy w stanie nawiązać liczne kontakty biznesowe, które mogą przełożyć się właśnie na zagwarantowanie przyszłości naszej firmie.

O firmie należy myśleć z perspektywą!

Podsumowując, jeżeli tylko poważnie myślimy o naszej firmie i podchodzimy do niej z chęcią zapewnienia jej długofalowego wzrostu i działania, to nie powinniśmy przyglądać się wyłącznie trendom na rynku lokalnym, ale patrzeć również na rynki zagraniczne. W ten sposób mamy szansę nie tylko rozwijać naszą firmę poprzez poszerzenie potencjalnych rynków zbytu, ale również poprzez znalezienie tańszych i efektywniejszych metod i form produkcji. Pamiętajmy o tym, że produkt musi być konkurencyjny nie tylko pod względem jakości, ale również między innymi ceny.