Archiwa tagu: masaż klasyczny

Chińskie zdrowie

Dzisiaj często słyszymy od znajomych, że ktoś się wybrał na masaż klasyczny albo idzie dopiero na niego. Zaczynamy się tym interesować, wchodzimy na odpowiednie strony i dostrzegamy, że nie jest to bardzo tania sprawa. Pojawia się w naszych myślach oczywiste w takim momencie pytanie – czy to się w ogóle opłaca?

Masaż klasyczny – czym jest?

Przeszło 3000 lat temu na Dalekim Wschodzie, w Indiach i w Chinach zaczęto stosować techniki masażu. Początkowo były one dość ściśle związane z praktykami religijnymi i miały na celu przede wszystkim uzdrowienie z przeróżnych dolegliwości osoby masowanej. Warto wspomnieć, że następnie nawet Hipokrates zalecał swoim niektórym pacjentom „tarcie” i rozgrzewanie poszczególnych partii ciała.

Czym w ogóle jest masaż? Jest to właśnie oddziaływanie dotykiem na nasze ciało. W masażu klasycznym stosowane są różne techniki dotyku, które pozwalają na osiągnięcie różnych rezultatów. Jest to zatem głaskanie, rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja roztrząsanie i wałkowanie.

Działanie masażu klasycznego

Jednak – co daje taki dotyk? Oczywiście pomaga odprężyć się mięśniom. To jest bardzo dobre nie tylko i wyłącznie dla sportowców. Każdy z nas, przeżywając codzienne stresy, smutki, męcząc się w pracy itp. nieświadomie napina mięśnie, które potem bardzo trudno nam samemu dokładnie rozluźnić Taki napięty mięsień z kolei uciska inne struktury i w efekcie możemy odczuwać różnorodne bóle. Masaż klasyczny pozwala od tego się uwolnić.

To jeszcze jednak nie wszystkie zalety – masaż klasyczny działa także na inne układy niż mięśniowo – kostny. Przede wszystkim zatem pośrednio na nerwowy – poprzez zanik nadmiernego napięcia mięśni i pobudzenie krążenia krwi, osoba masowana uspokaja się i jednocześnie czuje napływ energii do codziennego działania. Masaż klasyczny wpływa także pozytywnie na nasz układ trawienny oraz na skórę, a także na odporność.

Masaż klasyczny – jak znaleźć gabinet i się przygotować?

Jak znaleźć masaż klasyczny? Nie jest to dzisiaj dość trudne. Najlepiej jest iść z czyjegoś polecenia albo samemu wyszukać gabinet w Internecie. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze zapytać masażysty o uprawnienia. Co więcej warto wiedzieć, że wysoka cena nie zawsze świadczy o wysokiej jakości masażu, tak samo niska nie mówi jeszcze o nieskuteczności.

A jak się należy przygotować do masażu klasycznego? W zasadzie nie musimy nic robić. Przed masażem trzeba umyć całe ciało, po także, ponieważ masażysta wykorzystuje tłustsze olejki. Ponadto postarajmy się poświęcić trochę czasu. Jeśli godzinę na masaż upchniemy między dwoma stresującymi spotkaniami, to niestety możemy nie otrzymać rezultatu…

Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA