Oświetlenie w domu – technologia i design

Oświetlenie w domu jest jedna z ważniejszych kwestii. Jego odpowiednie zaplanowanie podczas budowy i wykonanie z wysokojakościowa materiałów może znacząco poprawić komfort i jakość życia. Rynek oferuje pod tym względem wiele — poczynając od samych żarówek, a na skomplikowanych lampach kończąc. Jakie rozwiązanie najlepiej wybrać ? Czym różnią się źródła światła ? Jak połączyć design z funkcjonalnością ? O tym wszystkim w dalszej części artykułu.

Źródło światła — Energooszczędne, LED czy żarówki tradycyjne

O ile w przeszłych latach żarówki tradycyjne konkurowały jeszcze ceną i przyjemnym żółtym ciepłym światłem, o tyle dzisiaj nie mają już żadnych argumentów po swojej stronie. Niskie ceny energooszczędnych i ledowych żarówek sprawiły, że są one dostępne w każdym markecie i nie są znacząco droższe od tych tradycyjnych. Najtańsze modele kosztują tyle samo a problem przepalania się czy dużych gabarytów nie istnieje. Technologia, która gwarantuje równie dużą moc, a nawet większą przychodzi też z pomocą, jeśli chodzi o barwę światła. Ta w przypadku oświetlenia LED jest biała — zimna, w przypadku żarówek energooszczędnych bardziej żółta i ciepła. Istnieją też dedykowane rozwiązania, które potrafią zmienić kolor świecenia na życzenie klienta lub świecić tylko na jeden kolor — np. zielony lub żółty.

Białe światło najlepiej sprawdzi się w łazienkach, kuchniach czy korytarzach gdzie przebywa się krótko i wymagane jest dobre oświetlenie. Żarówki energooszczędne sprawdzą się zaś lepiej w pokojach i salonach, gdzie domownicy przebywają dłuższy czas. Oprócz walorów cenowych takie rozwiązanie niesie ze sobą jeszcze jeden plus. Człowiek znacznie lepiej reaguje na długotrwałe przebywanie w ciepłym świetle. To szczególnie ważne w zimie, kiedy słonecznego światła jest jak na lekarstwo. Na poprawienie sobie humoru dobrym sposobem będzie używanie jednokolorowej żarówki. Np. czerwonej czy niebieskiej. Takie rozwiązanie nie jest przeznaczone na stale, ale okazjonalne sesje z ulubionym napojem i pobudzającym światłem z pewnością poprawią nastrój.

Design

Wybór odpowiednich rozwiązań technologicznych to nie wszystko. Aby dom mógł pochwalić się efektywnym i efektownym oświetleniem, konieczne trzeba pomyśleć nad formą oświetlenia. Rynek daje ogromne możliwości pod tym kątem. Klienci mogą wybierać między setkami tanich, drogich, dużych czy małych lamp w marketach budowlanych, supermarketach czy specjalistycznych sklepach oświetleniowych. Czy istnieją jeszcze jakieś alternatywy ?

Ciekawym pomysłem jest skomponowanie własnej lampy. Po odpowiednim doborze żarówki można również samemu wybrać odpowiedni abażur. Dostępne są całe gamy od tych klasycznych po zwariowane konstrukcje do artystycznych wnętrz. Takie rozwiązanie ma wiele plusów. Po pierwsze cena. Nie jest ona dużo wyższa a czasami nawet taka sama jak w przypadku gotowych produktów. Kolejnym jest oryginalność. Abażury do lamp są bardzo efektowne i można pochwalić się przed znajomymi.

Jeśli sami nie potrafimy skomponować takiego dzieła sztuki, a chcemy je mieć w swoim mieszkaniu mamy do wyboru jeszcze pracownie artystyczne. Jest ich wbrew pozorom całe mnóstwo. Oferują one ciekawe abażury wykonane wcześniej lub tworzone na zamówienie. Możliwość indywidualnego podejścia do oświetlenia domowego daje ogromne możliwości i pozwala w idealny sposób dopasować je do każdego wnętrza.