Orbitrek – co daje i jakie mięśnie pracują przy jego użyciu?

Orbitrek to jedno z najpopularniejszych narzędzi treningowych. Ćwiczenie na nim jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia – pozwala polepszyć kondycję, zredukować tkankę tłuszczową i wzmocnić wiele grup mięśniowych naraz. Efekty ćwiczeń na orbitreku są widoczne stosunkowo szybko, dlatego jest to sprzęt coraz chętniej używany nie tylko w siłowni, lecz także we własnym domu.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak ćwiczy się na orbitreku?
  • Co daje trening na orbitreku, jakie mięśnie pracują?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze orbitreka?

Orbitrek – jak ćwiczyć na tym sprzęcie?

Orbitrek – zwany też trenażerem – to narzędzie treningowe, w którym główny ruch polega na naciskaniu pedałów lub płóz, na których układamy stopy. Wykorzystuje się tu zazwyczaj magnetyczny system oporu, nierzadko sterowany elektronicznie. W przeciwieństwie do steppera w orbitreku pedały krążą po elipsie, a nie jedynie w kierunku góra–dół. Koło zamachowe może być zamieszczone z tyłu lub bliżej przodu (w tym drugim przypadku urządzenie to określa się czasem mianem maszyny eliptycznej). Ponadto sprzęt jest wyposażony w poruszające się naprzemiennie uchwyty do rąk (w niektórych modelach bywają one nieruchome, ale jest to raczej rzadkość), które pozwalają zaangażować w trening także mięśnie rąk i klatki piersiowej.

Ćwiczenia na orbitreku nie są trudne, dlatego zaleca się je nawet osobom niezbyt zaawansowanym, i w dowolnym wieku. Po wejściu na urządzenie należy zadbać o prawidłową pozycję, regulację wysokości uchwytów, ustawienie wymaganego oporu pedałów oraz kąta nachylenia maszyny. Uchwyty powinny znajdować się na wysokości klatki piersiowej. W czasie całego ćwiczenia należy trzymać lekko ugięte łokcie i kolana. Pamiętaj też o tym, aby cały czas mieć wyprostowane plecy i wzrok skierowany przed siebie. Oczywiście przed rozpoczęciem treningu na orbitreku – jak i przed każdym innym – nie wolno zapomnieć o dokładnej rozgrzewce, a na koniec warto zapewnić mięśniom krótkie rozciąganie.

Co daje orbitrek i jakie grupy mięśni angażuje?

Prawidłowo wykonywane ćwiczenia na orbitreku przynoszą masę korzyści. Dla wielu osób istotną informacją jest to, że trening na tym urządzeniu bardzo efektywnie spala kalorie i redukuje tkankę tłuszczową. Jednocześnie nie obciąża stawów tak jak np. bieganie, przez co jest mało kontuzjogenny. Orbitrek świetnie modeluje sylwetkę – pozwala zredukować tzw. boczki, podkreślić talię, wyrzeźbić piękne pośladki i mięśnie nóg, a także zarysować ładną linię ramion. Ćwiczenia na tym sprzęcie zwiększają też tempo metabolizmu oraz stymulują pracę układu krążeniowego i oddechowego – co poprawia wydolność całego organizmu.

Możliwość szerokiej regulacji oporu pedałów pozwala przeprowadzić na orbitreku treningi zarówno wydolnościowe czy odchudzające, jak i siłowe – intensywnie wzmacniające mięśnie. Ćwiczenia te najsilniej angażują mięśnie nóg – czworogłowe ud, pośladkowe oraz łydki. Wpływają też bardzo na rzeźbę brzucha i pleców. Jeśli wykonujemy trening z wykorzystaniem uchwytów do rąk, wówczas intensywnie pracują także mięśnie ramion i klatki piersiowej. Można więc powiedzieć, że ćwiczenia na orbitreku angażują do wysiłku właściwie wszystkie partie ciała – dzięki czemu zapewniają kompleksowe modelowanie sylwetki i jej zdrowy, proporcjonalny wygląd.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie orbitreka?

Jeśli planujesz zakup orbitreka, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim zastanów się, czy masz miejsce zarówno na użytkowanie tego sprzętu, jak i jego przechowywanie. Orbitreki są dostępne w różnej wielkości, co pozwala je ulokować nawet w zwykłym mieszkaniu – nie tylko w wielkiej willi z osobną domową siłownią. Co więcej, wiele modeli da się złożyć, dzięki czemu zyskują bardziej kompaktowe rozmiary. Są one często wyposażone w specjalne kółka transportowe, które znacznie ułatwiają przemieszczanie urządzenia. Zwróć też uwagę na to, czy po rozstawieniu sprzętu ma on stabilną i bezpieczną konstrukcję. Dla wielu osób spore znaczenie ma głośność pracy orbitreka – gdy jest ona zbyt duża, może stać się irytująca i zniechęcać do ćwiczeń. Dla własnego komfortu zadbaj też o to, aby Twój sprzęt miał antypoślizgowe podstawy pod stopy i wygodne rękojeści.

Osobna sprawa to funkcjonalności… których w przypadku orbitreka może być naprawdę dużo! Obecnie większość modeli jest wyposażona w specjalne panele LCD czy nawet małe komputerki, które rejestrują rozmaite parametry i dokonują obliczeń związanych z treningiem. Pokażą Ci m.in., jakie masz tętno, z jaką prędkością się poruszasz, ile kalorii zostało spalonych i jak długo już ćwiczysz. Bywa też, że możesz elektronicznie ustawić pożądaną siłę oporu pedałów. Ponadto orbitrek jest czasem wyposażony w specjalny uchwyt do zamocowania tabletu czy smartfona – w końcu czas ćwiczeń można połączyć np. ze słuchaniem muzyki czy oglądaniem ulubionego serialu!

Jeśli i Ty chcesz rozpocząć swoją przygodę z orbitrekiem i zadbać o kondycję, zdrowie oraz piękną sylwetkę, wejdź na Allegro i wyszukaj model odpowiadający na Twoje potrzeby. O efekty się nie martw – z pewnością się nie zawiedziesz!