Odnawianie felg – jak to zrobić?

Felgi są takimi elementami samochodu, które ulegają zużyciu bardzo szybko. Uniknięcie mniejszych bądź większych wgnieceń jak również rys nie jest możliwe, jeśli chodzi o felgi. Stąd też konieczne jest regularne ich odnawianie. Jak to jednak robić? Czy można sobie poradzić bez żadnej pomocy fachowca?

Szpachla i lakier do felg

Niewątpliwie, możliwe jest samodzielne, jak najbardziej skuteczne odnowienie felg. Wykonuje się je przede wszystkim poprzez wykorzystanie wysokiej jakości lakieru do felg, który jednak nakładany jest na odnawianą felgę dopiero po nałożeniu szpachli oraz wykonaniu co najmniej kilku innych czynności, mających na celu przygotowanie powierzchni do nałożenia właściwego lakieru.

Szpachla przeznaczona jest do likwidowania bardzo słabo widocznych, najmniejszych uszkodzeń. Radzi sobie ona doskonale z małej wielkości rysami, jednak jest bezradna w przypadku dużych wgnieceń i tym podobnych uszkodzeń. Stad też korzysta się z niej jeszcze przed wykorzystaniem lakieru do felg, na wcześniejszym etapie pracy.

Początek lakierowania felg

Kiedy za pomocą szpachli zrobi się już wszystko co było możliwe, czas na szlifowanie, a następnie naprawianie szkód lakierem do felg. Niemniej jednak, zanim główny lakier bazowy wyląduje na powierzchni felgi musi się tam pojawić podkład. Przed jego nakładaniem trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż proces ten trwa niezwykle wręcz długo. Wszystko przez konieczność nałożenia dużej ilości podkładu.

Ponadto, trzeba nakładać podkład bardzo precyzyjnie. Chodzi o to, aby był on nałożony równo. W przeciwnym razie, powierzchnia felgi nie będzie równa ani estetyczna, nawet po nałożeniu właściwego lakieru do felg. Z tej samej zresztą przyczyny wskazane jest szlifowanie felgi przed rozpoczęciem nakładania podkładu.

Lakier bazowy i ochronny

Pierwszą warstwę lakieru do felg nakładanego na podkład stanowi bazowy lakier do felg. Jeśli planuje się zmienić kolor felg, to można to zrobić właśnie przez zmianę koloru lakieru bazowego. Kolejne warstwy także stanowić powinien lakier bazowy, gdyż musi on dosyć grubo pokryć felgi.

Lakier bazowy mus posiadać pewną ochronę, aby nie został zbyt szybko starty i doszczętnie zniszczony. Dlatego też, powinien pojawić się na nim również lakier pozbawiony koloru, Bezbarwny lakier ma podwójną funkcję. Pierwszą z nich jest rzecz jasna ochrona lakieru właściwego, drugą natomiast jest nadanie felgom delikatnego połysku.

Artykuł powstał we współpracy z Lakiery24.com