Kontrola trzeźwości w internecie

Co roku, zwłaszcza w okresie większych świąt czy karnawału, policja przyłapuje spore grono kierowców podczas jazdy na podwójnym gazie. Trzeba wiedzieć, że wsiadanie za kółko, kiedy we krwi krążą procenty, jest surowo karane, ale i niebezpieczne oraz skrajnie nieodpowiedzialne.

Czy można już jechać?

Prawda jest taka, że większość z kierowców złapanych w stanie nietrzeźwości podczas prowadzenia auta, wcale nie zdawała sobie sprawy ze swojego stanu. Nie jest to oczywiście żadnym usprawiedliwieniem, ale ogromna część z nich była przekonana o własnej trzeźwości.

Wśród wielu osób wciąż pokutuje przesąd, że dobre samopoczucie rano oznacza, że w organizmie nie pozostała już nawet odrobina alkoholu. Tymczasem rezultaty kontroli policyjnej mogą być zaskakujące.

Wirtualny alkomat – kontrola trzeźwości w sieci

Wiele stron oferuje alkomaty online. Alkomat internetowy to nic innego, jak algorytm matematyczny, który na podstawie wprowadzonych danych ma za zadanie wyliczyć szacunkową zawartość alkoholu we krwi.

O im więcej danych prosi alkomat online, tym większa szansa na uzyskanie wyniku zbliżonego do rzeczywistości. Alkomat wirtualny jednak nie może nigdy być traktowany jako narzędzie nieomylne – podany przez niego wynik może być dla kierowcy jedynie jakąś wskazówką, a stan trzeźwości najlepiej sprawdzić na najbliższym posterunku policji.

Jak działa alkomat online?

Metabolizm alkoholu u każdego człowieka przebiega zupełnie inaczej, dlatego pierwszymi danymi, jakie wprowadza się do formularza alkomatu online są: waga, wzrost, wiek i płeć.

Niektóre wirtualne alkomaty proszą o więcej szczegółów takich jak miejsce spożywania alkoholu, samopoczucie tego dnia czy ilość zjedzonego jedzenia. W końcu to wszystko ma wpływ na to, jak będzie przebiegał rozkład alkoholu.

Na koniec należy wprowadzić do alkomatu internetowego rodzaj i ilość wypitych trunków. Niektóre alkomaty podają uśrednione wartości procentowe dla poszczególnych kategorii alkoholi, w innych zawartość alkoholu w trunku można wprowadzić samemu.

Alkomat internetowy jest o tyle ciekawym narzędziem, że skutkiem jego obliczeń nie jest jedynie zawartość alkoholu we krwi, ale i wykres obrazujący to, jak się ona zmieniała od momentu rozpoczęcia picia, aż po całkowite wytrzeźwienie.

Alkomat internetowy i jego skuteczność

Alkomaty online są bardzo ciekawym narzędziem, o ile wyników przez nie podanych nie traktuje się jako ostatecznego potwierdzenia swojej trzeźwości. Dokładną zawartość alkoholu we krwi może określić jedynie alkomat dobrze skalibrowany i posiadający wszelkie niezbędne atesty – taki, jaki dostępny jest na każdej komendzie policji.