Jak uzupełnić brak jednego zęba?

Utrata zęba może być spowodowana zaniedbaniami w sferze higienicznej, ale również chorobami jamy ustnej, takimi jak paradontoza czy zapalenie dziąseł. Czasami nie ma możliwości skutecznego wyleczenia zęba, dlatego konieczne jest jego ekstrakcja. Ten brak trzeba jak najszybciej uzupełnić, ponieważ ubytek w łuku zębowym powoduje przesuwanie się innych zębów i zmianę w rozkładzie sił żucia, co może doprowadzić do utraty także kolejnych zębów lub dolegliwości związanych z nieprawidłowym ułożeniem zgryzu. W jaki sposób uzupełnić brak jednego zęba? Praktycznie każdy stomatolog w Krakowie oferuje przynajmniej kilka mniej lub bardziej trwałych metod.

Opcje ekonomiczne

Najtańszą metodą na uzupełnienie braków zębowego jest proteza ruchoma. Można ją zastosować nawet w przypadku braku jednego zęba, niezależnie od tego gdzie ubytek jest zlokalizowany. Jest to metoda bardzo tania, jednakże z wielu względów nieakceptowana przez pacjentów, na przykład dlatego, że powoduje poczucie obcego ciała w ustach, a także zwykle zaczepy protezy są widoczne szerokim uśmiechu. Na szczęście istnieją również inne tanie, ale bardziej komfortowe metody. Warto na przykład wyszukując w sieci hasło: stomatolog Kraków, zwrócić uwagę na taką metodę uzupełniania jak most adhezyjny na włóknie szklanym. By można go było zastosować, konieczna jest obecność dwóch zębów sąsiadujących z ubytkiem. Pomiędzy nimi tworzy się przęsło z włókna szklanego, zaś na nim odbudowuje ząb z kompozytu. Ta metoda może być traktowana jako odbudowa tymczasowa, ale również na kilka lub kilkanaście lat.\r\n\r\n

Jakość za wyższą cenę

Średnia półka cenowa to most porcelanowy. Niestety, by go zastosować konieczne jest szlifowanie zębów sąsiadujących. Później na nich osadza się korony. Najdroższą i zarazem najbardziej komfortową metodą uzupełnienia braku zębowego jest implant, czyli tytanowa śruba wszczepiana do kości, na której lokuje się koronę. Co prawda wstawienie implantu to spora inwestycja, jednak warto to zrobić, ponieważ implanty idealnie spełniają funkcje własnego zęba. W prasie lokalnej, ale także w internecie można znaleźć często ogłoszenia pod hasłem: stomatolog Katowice i dzięki nim wybrać fachowca, który sprawi, że nasz uśmiech znów będzie idealny. Obecnie wielu stomatologów oferuje również system ratalny, jeżeli chodzi o implanty. Jeżeli chcemy zdecydować się na tego typu uzupełnienie, należy to zrobić jak najszybciej, ponieważ z czasem wokół ubytku zanika kość i wszczepienie implantu może nie być możliwe bez dodatkowych zabiegów.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym https://dental-team.pl/