Czy da się budować nowocześnie, ekologicznie i oszczędnie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – oczywiście! Udowodnili to w 1988 niemieccy specjaliści z branży budowalnej, wyznaczając standardy domu pasywnego. Nowoczesne domy przyszłości przestały być mrzonką idealistów, a stały się faktem. W czym tkwi innowacyjność budownictwa pasywnego? Sprawdź!
Domy przyszłości
Rok 1991 był przełomem w branży budowalnej. To właśnie wtedy, w miejscowości Darmstadt w Niemczech, powstał pierwszy dom pasywny zaprojektowany przez Wolfganga Feista. Główną ideą domu pasywnego jest samowystarczalność energetyczna. Nowoczesne budynki wykorzystują pasywne źródła ciepła, które znajdują się w jego wnętrzu (czyli energię urządzeń, ludzi, naturalne ciepło pozyskiwane z powietrza i słońca), co minimalizuje koszty dostarczania energii z zewnątrz. Na przestrzeni ostatnich lat technologia pasywna prężnie się rozwijała, dzięki czemu dzisiaj domy pasywne urosły do rangi najnowocześniejszych i ekologicznych budynków na miarę XXI wieku.
Technologia pasywna w Twoim domu
Mimo tego, że innowacyjne rozwiązania budownictwa ciągle są domeną zachodniego rynku, Polacy coraz częściej świadomie korzystają z nowoczesnej metody, która gwarantuje nie tylko komfort cieplny w domu niezależnie od pogody, ale również pozwala na zaoszczędzenie znacznej kwoty podczas płacenia rachunków. Na naszym rodzimym rynku pojawiają się specjalistyczne firmy oferujące drzwi i okna pasywne wykonane w oparciu o restrykcyjne normy. Jednym z czołowych producentów okien pasywnych jest marka Internorm. Wszystkie okna Internorm z oddziałem w Katowicach posiadają specjalistyczne certyfikaty potwierdzające jakość produktów o bardzo niskim współczynniku przenikalności cieplnej.