Czym jest i jak sporządzić kosztorys budowlany?

Zarówno niewielki remont mieszkania, jak i budowa domu wymagają dokładnego ustalenia kolejnych etapów prac, a także kosztów, jakie będą generowały poszczególne działania. Niezbędne do tego celu okazuje się sporządzenie kosztorysu budowlanego. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest i w jaki sposób efektywnie go przygotować.

Czym jest kosztorys budowlany?

Sporządzanie kosztorysu budowlanego jest niezbędne przy okazji realizowania różnego rodzaju prac remontowo-budowlanych – to dokument zawierający wszelkie wydatki, których poniesienie jest niezbędne do zrealizowania inwestycji. Ze względu na fakt, że pełni on bardzo wiele funkcji, jego przygotowanie jest kluczowe. Pozwala bowiem:

  • oszacować koszty, jakie poniesie inwestor w związku ze zrealizowanymi pracami;
  • wycenić budowę domu albo remont, jaki został zlecony przez inwestora;
  • ustalić rodzaj nakładów rzeczowych, w tym liczbę godzin pracy robotników czy ilość i typ potrzebnych materiałów.

Sporządzenie kosztorysu może być niezbędne zarówno dla inwestora, jak i firmy budowlanej zajmującej się budową domu czy podwykonawcy. Czy jego wykonanie jest trudne? Z jednej strony tak, ponieważ wymaga sporego nakładu prac i wielu wyliczeń, jednak może to zrobić niemal każdy – najlepiej korzystając z gotowych kalkulatorów.

Jak sporządzić kosztorys budowlany?

Jeszcze przed sporządzeniem kosztorysu budowlanego niezbędne będzie zaopatrzenie się w projekt, na podstawie którego wykonane zostaną wszelkie obliczenia i szacunki. W kolejnym etapie konieczne jest uwzględnienie zakresu robót. Należy wyróżnić tutaj kilka kategorii wydatków, w tym:

  • zakup projektu i koszty związane z formalnościami dotyczącymi budowy lub remontu;
  • koszty konstrukcji dachu lub jego remontu;
  • koszty związane ze stolarką wewnętrzną, w tym z oknami czy drzwiami;
  • koszty związane z wykończeniem wnętrz w budynku.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w wykonaniu poszczególnych obliczeń warto zastosować gotowe, dostępne w Internecie kalkulatory, które pozwolą zminimalizować ryzyko pomyłek i przeprowadzić cały proces sprawnie. Podczas wykonywanie obliczeń należy także uwzględnić margines błędu – najlepiej około 10-procentowy, dzięki któremu będziesz przygotowany na ponadprogramowe wydatki i bez żadnych przestojów dokończysz remont czy budowę.

Znajdź odpowiednią firmę budowlaną

Ostatnim etapem tworzenia kosztorysu jest postawienie na usługi specjalistów, którzy będą odpowiedzialni za prace remontowo-budowlane. Tutaj należy zwrócić uwagę na doświadczenie i kwalifikacje pracowników, dotychczasowe realizacje, a także opinie wcześniejszych klientów. Firmy zajmujące się sporządzaniem kosztorysów można znaleźć na Fixly – https://fixly.pl/kategoria/kosztorys-budowlany.

Oczywiście możesz również zlecić sporządzenie kosztorysu budowlanego zewnętrznej firmie – jest to kosztowne, ale pozwoli Ci uniknąć błędów już na etapie przygotowań. Dlatego też rekomendujemy takie rozwiązanie zwłaszcza tym osobom, które nie posiadają większego doświadczenia w danej tematyce.