Zdrowie i Uroda

Pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem

Wiele rodziców jest przerażonych zbliżającą się pierwszą wizytą u stomatologa. Obawiają się oni, że od samego początku dziecko będzie niechętne regularnym wizytom przez co w przyszłości odbije się to na zdrowiu jego zębów. Rodzie powinni pamiętać, że to właśnie ich stres jest pierwszą przyczyną zaniepokojenia dziecka!

\r\n\r\n

Przygotowanie do wizyty

\r\n

Przed pierwszą wizytą warto z dzieckiem porozmawiać nie tylko o tym, że pozna nowego lekarza, ale przede wszystkim o tym, jak ważna jest profilaktyka i dbanie o zęby. Rodzicom pomogą w tym liczne materiały edukacyjne: książeczki, kolorowanki, filmy, animacje, aplikacje na smartfonach. Współcześnie materiały edukacyjne znajdziemy przede wszystkim w sieci – to niewątpliwie wielkie ułatwienie. Rozmawiając z dzieckiem musimy dostosować nasz język tak, aby był on zrozumiały dla dziecka. Warto uruchomić wyobraźnię! Dziecko powinno poznać zagrożenia wynikające z braku higieny jamy ustnej oraz konsekwencje.\r\nKażdy rodzic powinien trzymać emocje na wodzy i unikać nawiązywania do własnych odczuć względem stomatologa. Wiele osób boi się dentysty, gdyż profesja ta kojarzona jest z bólem. Nie warto uprzedzać dziecka już na samym początku – być może będzie ono z przyjemnością odwiedzać lekarza?

\r\n\r\n

Podczas odwiedzin w gabinecie…

\r\n

Pierwsza wizyta nie musi być związana z kontrolą czy leczeniem. Coraz większa liczba gabinetów oferuje tak zwane wizyty adaptacyjne, podczas których dziecko ma możliwość zaznajomienia się z lekarzem. Specjalista oprowadza dziecko po gabinecie i wyjaśnia do czego służą kolejne urządzenia. W czasie wizyty dziecko oczywiście może zadawać pytania! Pod koniec odwiedzin mały pacjent otrzymuje drobny upominek – może być to pasta do zębów dla dzieci, kolorowanka nawiązująca do higieny jamy ustnej. To z pewnością zachęci uspokoi i przełamie lody.

\r\n

Źródło: www.dental4you.pl.

Previous ArticleNext Article