W obecnych czasach ochrona środowiska jest sprawą niemal priorytetową dla milionów ludzi. Dlatego recykling stał się bardzo popularny i korzysta z niego coraz więcej osób. Dzisiejszy tekst będzie dotyczył takich zagadnień jak złom stali oraz skup stali.
Podział złomów stali
Najlepiej jest rozpocząć od definicji złomu. Krótko mówiąc jest to nazwa
przedmiotów metalowych, które są przeznaczone do wykorzystania w procesie zwanym recyklingiem. Czym jest ten recykling? To proces polegający na ponownym przetopieniu tych metali. Złom stali dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy to złom stali wsadowy. Posiada on wymiary, postać oraz skład chemiczny, które umożliwiają bezpośrednie wykorzystanie go do pieców hutniczych w charakterze wkładu. Jest bardzo pożądanym materiałem, gdyż nie wymaga żadnej obróbki tylko jest od razu wykorzystywany. Złom stali może być jeszcze niewsadowy. Jak sama nazwa mówi nie może być używany jako wsad do pieców bez obróbki termicznej lub mechanicznej. Dzięki tym działaniom zostanie uzyskana odpowiednia: masa, postać lub wymiary. Jeżeli chodzi o złom stali niewsadowy to dodatkowo dzieli się on na ciężki (minimalna grubością 6 milimetrów – rury i pręty metalowe) oraz lekki (maksymalna grubość 4 milimetry – blacha).
Na czym polega skup stali?
Specjalistyczne firmy zajmują się prowadzeniem skupu stali. Jak dokładnie wyglądają procedury związane ze sprzedażą tego surowca? Każdy posiadacz, który ma złom stali, dostarcza materiał do punktu skup złomu. Może to być zarówno osoba prywatna, jak i firma (producenci z przemysłu maszynowego, metalowego oraz środków transportu). Wróćmy do tematu. Przywieziony złom stali zostaje bardzo dokładnie zważony i pracownik określa jego wartość, biorąc pod uwagę cennik oraz klasę złomu. Następnie jest on zawożony na złomowisko stali i tam czeka na dalszą obróbkę. Warto wiedzieć, że punkt skup stali http://zlomweglika.pl/zlom-stali-szybkotnacej wydaje dokumenty, które potwierdzają przejęcie odpadów oraz specjalną gwarancję, która zapewnia, że dostarczone odpady zostaną przetworzone i poddane recyklingowi w sposób zgodny z obowiązującymi wymogami prawa ochrony środowiska UE. Złomowisko stali oferuje również pomoc w przypadku dużych dostaw, zapewniając zaangażowanie ciężkiego sprzętu, kontenerów lub jednostek transportowych. Warto wiedzieć, że złomowisko stali zajmuje się także sprzedażą złomu użytkowego (rury, profile) dla osób z zewnątrz.
Jak widać procedury związane ze skupem stali nie są skomplikowane i czasochłonne. Jeżeli mamy złom stali to powinniśmy zawozić ją na złomowisko i poddawać recyklingowi.