Coraz większa dostępność poradników i blogów o tematyce krawieckiej ułatwia tworzenie własnych wzorów. Warto zaprojektować własną niepowtarzalną odzież i podkreślić swój styl lub wykonać zlecenie od znajomych.
Zalety materiałów przeznaczonych do szycia odzieży wierzchniej.
Głównym materiałem stosowanym do takich ubrań jest flausz. Jest to połączenie klasycznej wełny oraz domieszek pozwalających na lepsze układanie się gotowej odzieży. Przez swoją struktur jest on ciepły, a jednocześnie lekki. Zaletą flauszu jest duża gama oferowanych kolorów oraz gramatury, czyli grubości i wagi. Można tworzyć dowolne kombinacje, zachowując przy tym nadal wygodę użytkowania takiego płaszcza lub kurtki.
W zależności od ilości domieszek flausz może być elastyczny lub bardziej połyskujący. Akurat taka cecha pozwala go używać do kreacji okazjonalnych lub wyrobów związanych ze świętami. Duża różnorodność flauszu na rynku sprawia, że jest to częsty wybór zarówno początkujących, jak i doświadczonych osób związanych krawiectwem.
Sposoby szycia i akcesoria
Flausz w odróżnieniu od wełny może być szyty na zwykłych maszynach do szycia. W ten sposób szybko wykonamy równe ściegi przy użyciu standardowych akcesoriów. Włókna są bardziej zbite, więc nie występuje zjawisko strzępienia i rozdwajania nitek na krawędziach materiału. Jak przy każdym szyciu należy najpierw wykonać pomiary i dopasować istniejące wykroje. Służą do tego tabele wyliczeń. Po modyfikacji można przystąpić do wycięcia elementów składowych odzieży. Poprawki nanoszone są przy pierwszej przymiarce. Pomocna może być wykonana fastryga i zastosowanie zakładek ułatwiających dopasowanie odzieży do sylwetki.
Dodatki podkreślające jakość wykonania
Odzież należy wykończyć, aby nie niszczyła się podczas używania. Specjalistyczne sklepy oferują dodatki w postaci lamówek i guzików. Po naszyciu odpowiednich dodatków odzież jest gotowa. W zależności od okazji można również naszyć dodatki okazjonalne dostosowane do uroczystości. Pozwala to na tworzenie odzieży wyjątkowej dla konkretnych osób.