Siłowniki pneumatyczne w przemyśle i życiu codziennym

Niewątpliwie, trudno przecenić dział nauki jakim jest pneumatyka. To dzięki niej bowiem możliwe było stworzenie siłowników pneumatycznych, bez których trudno sobie dziś wyobrazić działanie nie tylko wielu maszyn, ale również przedmiotów codziennego użytku.

Silniejsze niż mięśnie

Jakie jest główne przeznaczenie siłowników pneumatycznych? Ich zadaniem jest pomóc ludziom wykonać różnego rodzaju czynności w sytuacjach, gdy ludzkie mięśnie okazują się za słabe do ich wykonania. W przemyśle, obsługa często niezwykle ciężkich maszyn byłaby absolutnie niemożliwa, jeśli nie byłyby zamontowane w nich siłowniki pneumatyczne.

Jednakże, siłowniki stosowane są nie tylko tam, gdzie potrzebna jest duża siła. Również wtedy, gdy zadanie wymaga tak dużej precyzji, ze człowiek nie jest mu w stanie sprostać wykorzystuje się siłowniki. Zdecydowanie, człowiek nigdy nie będzie tak precyzyjny jak maszyna wyposażona w wysokie jakości siłownik pneumatyczny.

Siłowniki pneumatyczne w codziennym użytku

Jak wspomniano na wstępie, siłowniki spotkać możemy w wielu rzeczach, które używane są przez najzwyklejszych ludzi w codziennych czynnościach. Jak się bowiem okazuje, to siłownik odpowiada przykładowo za regulację fotela biurowego, czy sprawne otwieranie niektórych szafek kuchennych. Jednakże, siłowniki są nie tylko w meblach.

Również w klapach samochodów oraz we wszystkich ich drzwiach montuje się siłowniki pneumatyczne. To one właśnie sprawiają, że klapa otwiera się płynnie, a drzwi nie trzaskają, gdy się je zamyka. Często nie zdajemy sobie zupełnie sprawy z tego, jak te niepozorne urządzenia ułatwiają nam codzienne życie.

Zasada działania siłownika pneumatycznego

Wydawać by się mogło, że skoro siłowniki pełnią tak wiele różnorodnych funkcji muszą być bardzo skomplikowanymi urządzeniami. Przecież rzadko kiedy proste urządzenia są tak bardzo pożyteczne. Jak się jednak okazuje, siłowniki pneumatyczne to stosunkowo proste urządzenia, wykorzystujące jeszcze prostszy mechanizm.

Możliwość stworzenia siłowników pneumatycznych dał dział nauki jakim jest pneumatyka. Odkryto, że sprężone powietrze, czy tez jakiś inny gaz, można wykorzystać do wytworzenia energii mechanicznej. W siłownikach pneumatycznych prawie, że zawsze wykorzystuje się właśnie powietrze. Tym nie mniej, przynajmniej teoretycznie, możliwe byłoby wykorzystanie również wielu innych gazów. Nie jest to jednak konieczne, gdyż powietrze sprawdza się świetnie.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP