Kupno swojego pierwszego samochodu jest ekscytującym przeżyciem. Zanim zaczniesz w pełni cieszyć się nabytkiem, musisz dopełnić wielu formalności. Wydatki związane z kupnem samochodu nie kończą się na opłaceniu kwoty widniejącej na umowie ze sprzedającym. Każda osoba nabywająca samochód musi uregulować podatek i wykupić ubezpieczenie samochodu. Wszystkim osobom planującym kupno swojego pierwszego auta przybliżamy kwestię obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.
OC – obowiązkowe ubezpieczenie samochodu
Podczas spotkania agent z pewnością zaproponuje Ci kilka polis: OC, AC, assistance, NNW… Twoim obowiązkiem jest kupno polisy OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Pozostałe polisy są dobrowolne i zapewniają rozszerzoną ochronę.
OC to ubezpieczenie samochodu, którym objętym musi być każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny (nawet nieużywany). Polisa jest zabezpieczeniem przede wszystkim dla osób, które mogą zostać poszkodowane przez Ciebie w wyniku wypadku – pokrzywdzona strona otrzyma ubezpieczenie ze środków Twojego ubezpieczyciela. Polisa OC przypisana jest do konkretnego pojazdu, nie kierowcy. Zakres ubezpieczenia OC określa ustawa.
Wysokość składki
Wysokość składek za ubezpieczenie OC nie jest stała. To, ile zapłacisz za polisę, uzależnione jest od wielu czynników: Twojego wieku, doświadczenia za kierownicą i miejsca zamieszkania oraz parametrów technicznych wozu (pojemności silnika, mocy, modelu, marki, roku produkcji).
Niestety, niedoświadczeni, młodzi kierowcy zapłacą za ubezpieczenie najwięcej. Często wykorzystywanym sposobem na obniżenie wydatków jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego innego kierowcy mającego na swoim koncie zniżki za bezszkodową jazdę (najlepiej bliskiego członka rodziny).