Ekologia to wielkie hasła, teorie i idee. A przecież można je realizować na co dzień, w zwyczajnych sprawach, w życiu codziennym. Należy zadbać głównie o ten jej aspekt powszechny i indywidualny. Liczą się nie tylko międzynarodowe programy czy ustalenia na szczycie, ale zwykłe zachowania, którym można nadać szczególną rangę.
Warto przetwarzać i tworzyć, czyli nowe oblicze sztuki
Zużyte rzeczy wokół nas, czyli zwykłe śmieci – jeśli je wyrzucamy, to z rozmysłem i zgodnie z zasadami recyclingu. Ale może nie wszystkiego warto się pozbywać? Pomyślmy o odnowieniu na przykład starych mebli. Podarujmy im drugie życie, a sobie niesłychaną przyjemność kreowania własnej przestrzeni. Odnowione przez nas metalowe czy drewniane meble lub nawet ich części (na przykład wykorzystane jako kwietniki) – zaświadczą o naszej oryginalności.
A może pójść krok dalej i stworzyć ze staroci czy zużytych części coś zupełnie nowego? Na przykład oryginalną rzeźbę ogrodową, która w niebanalny sposób ozdobi nasze patio czy miejsce pod pergolą. W pobliżu tak wymyślonej całości wystarczy ustawić wygodne meble ogrodowe.
Uprawimy i przetwarzamy produkty prosto z ogrodu
Najlepszym dowodem naszego życia w stylu eko będzie oczywiście samodzielnie przygotowany i prowadzony warzywniak (na przykład w połączeniu z sadem). Owoce i warzywa ze swojego ogrodu – to naprawdę coś. Bez żadnych dodatków chemicznych. W stu procentach ekologiczne i smaczne jak żadne inne.
Wykorzystajmy też słoiki i butelki do przygotowania przetworów. Soki, dżemy czy owoce i warzywa w kawałkach – zimową porą poprawią nam nastrój na słodko lub kwaśno. Połączymy w ten sposób przyjemne z pożytecznym. Warto też zająć się ogrodem razem z dziećmi, które przy okazji nauczą się wielu nowych rzeczy. Zyskają wartościową wiedzę na temat ekologii i biologii.