Trawy ozdobne – sadzonki o pomysłowym zastosowaniu w ogrodach

Nieustannie dostosowujemy swoje ogrody do zmieniających się trendów oraz do możliwości, jakie otwiera przed nami rynek sadzonek, bardzo prężnie rosnący. Wśród chętnie wybieranych znalazły się trawy ozdobne. Sadzonki tych roślin wnoszą do ogrodu elementy dzikie, naturalistyczne, tak różne od kolorowych, równo posadzonych rabatek. Jak wykorzystać ich potencjał w stylowych ogrodach w 2022 r?

 

Trawy ozdobne – sadzonki o minimalistycznym uroku

 

Dotychczas największe wzięcie miały sadzonki roślin kwitnących bujnie i kolorowo. Jednakże przydomowe ogrody dzisiaj realizowane są zgodnie z konkretną stylistyką, nierzadko w oparciu o projekty. Chcąc zachować nowoczesny, nieco minimalistyczny charakter, jako dekoracyjną roślinność wybiera się właśnie trawy ozdobne z OgrodowyMlyn.pl. Sadzonki tych roślin są ciekawą odmianą dla typowych krzewów dekoracyjnych i bylin kwiatowych. Sprawiają, że krajobraz za domem nawiązuje do dzikich i naturalistycznych miejsc, czyli terenów, gdzie trawy ozdobne rosną w naturze, np. na moczarach, podmokłych terenach leśnych i polnych, w parkach krajobrazowych czy na górskich stepach. Trawy ogrodowe dają więc alternatywę w zakresie aranżacji ogrodu – jeśli męczą was urocze, kolorowe kwiatki, być może nieco bardziej skromna w wyrazie trawa ozdobna sprawdzi się lepiej.

 

Trawy ozdobne – sadzonki o bardzo zróżnicowanej charakterystyce

 

Trawy ogrodowe mogą kojarzyć się z równo przystrzyżoną murawą. Jednak pełne wdzięku i walorów estetycznych sadzonki traw ozdobnych, dostępne np. w sklepie OgrodowyMlyn.pl, to odmiany, które zaskakują oryginalnością. Są to np. kostrzewy – sadzonki niskie i kępiaste, świetne jako wypełnienie wolnych przestrzeni pod drzewami, wewnątrz skalniaków czy rabat. Te najbardziej okazałe, które można kojarzyć z czasopism branżowych, to miskanty. Sadzonki te potrafią dorastać nawet do kilku metrów, wymagają dużej przestrzeni, jednak właśnie przez swoje olbrzymie rozmiary stanowią tak magnetyzujący efekt. Miskanty to trawy ogrodowe o ponadprzeciętnej urodzie, doskonale sprawdzają się w otoczeniu nowoczesnej architektury ogrodowej, np. tarasów lub pergoli z ciemnego drewna, szkła i kamienia.

 

Trawy ozdobne – sadzonki: z czym łączyć?

 

Kompletna kompozycja zieleni zbudowana jest z sadzonek o różnorakiej stylistyce. Same trawy ozdobne wprowadzą surowy klimat, dlatego też warto łączyć je z innymi sadzonkami roślin kwitnących. Minimalistyczny i dziki klimat traw ozdobnych dobre jest łączyć z odmianami kwitnącymi, które na ich tle wprowadzą nieco koloru. Przykładem są piwonie oraz chryzantemy. Pamiętajmy, by dobierać trawy ozdobne i sadzonki dekoracyjne o tych samych wymaganiach glebowych i względem stanowiska.