Ciekawe

Wszystko co trzeba wiedzieć o profilach stalowych

Niewątpliwie, obecnie zastosowanie profili stalowych jest bardzo szerokie. Przede wszystkim wykorzystuje się je jednak do montażu w tak zwanej suchej zabudowie. Warto zauważyć, że jest wiele rodzajów profili, nazywanych nieraz również kształtownikami.

Jakość stali

Bardzo istotną kwestią jeśli chodzi o profile jest stal, z jakiej są one wykonywane. Nie każdy bowiem wie, że nie wszystkie stale są sobie równe. Tak na prawdę, różnią się one między sobą znacznie pod względem jakości. Najważniejszą kwestią zdaje się być zadbanie o to, aby stal była ocynkowana.

Dlaczego ocynkowanie jest tak istotne? Rzecz w tym, że cynk zwiększa znacznie wytrzymałość stali. Dlatego też, profile stalowe ze stali ocynkowanej są odporniejsze na uderzenia oraz obciążenia. Ponadto, stal ma tendencje do rdzewienia. Jednakże, cynk chroni ją przed korozją. Stąd szczególnie instalowanie profili stalowych w wilgotnych miejscach wymaga tego, aby były one ocynkowane.

Parametry kształtowników stalowych

Oprócz tego, że profile powinny być wykonane z najwyższej jakości ocynkowanej stali, istotne są również inne ich parametry. Oczywiście, od zastosowania profili stalowych zależy to, na które parametry powinno się zwracać największą uwagę.

Istotne w przypadku profili stalowych zdają się być tak zwane parametry akustyczne. Jeśli są odpowiednie to profile nie przepuszczają hałasu. Dzięki temu, ściany działowe zamontowane na tego typu profilach są do pewnego stopnia dźwiękoszczelne. Nie bez znaczenia są również właściwości termoizolacyjne. Profile powinny chronić pomieszczenie przed utratą ciepła oraz napływem chłodnego powietrza.

Jak wybierać profile stalowe?

Warto w tym miejscu zauważyć, że istnieje podział profili stalowych na zamknięte oraz otwarte. Ponadto, istnieje również grupa kształtowników stalowych otwartych z zastosowaniem otwarć. Rzecz jazda, każdy typ profili ma nieco inne zastosowanie, dlatego trzeba zwracać uwagę na to, czy dane profile są otwarte czy zamknięte. Nie bez znaczenia jest również grubość czy kształt profili stalowych. Te cechy również znacząco różnią poszczególne kształtowniki.

Większość fachowców zwraca również uwagę na to, że najlepiej jest kupować wszystkie profile stalowe od jednego, sprawdzonego producenta. Okazuje się, że nawet zamontowanie dwóch wysokiej jakości profili od dwóch różnych producentów może bowiem dać nieciekawy efekt. Najlepiej więc być konsekwentnym i korzystać z produktów tylko jednego producenta.

Artykuł powstał we współpracy z EuroMixStal

Previous ArticleNext Article