Jak zabezpieczyć meble ogrodowe jesienią?

Tegoroczne lato powoli staje się historią. Zamiast ciepłych, długich wieczorów, pogoda coraz częściej serwuje nam deszcze i niskie temperatury. Okres jesieni to ciężki czas dla mebli ogrodowych – wilgoć, mokre liście i ochłodzenie nie służą ich kondycji. Jak zabezpieczyć meble ogrodowe poza sezonem, aby zachowały nienaruszoną formę?

Drewno

Meble z drewna wymagają stosowania specjalnych preparatów ochronnych. W sklepach dostępne są dwa rodzaje substancji dedykowanych meblom z drewna – impregnaty techniczne i preparaty ochronno-dekoracyjne. Impregnaty techniczne, w przeciwieństwie do preparatów ochronno-dekoracyjnych, nie tworzą na powierzchni mebla widocznej warstwy zapobiegającej wchłanianiu wilgoci oraz biokorozji, ale wsiąkają do wnętrza materiału, zabezpieczając go od środka. Ponadto, meble z drewna poza sezonem powinny być przechowywane w suchym, przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu. Szczelne owinięcie stołów i krzeseł folią może spowodować rozwój pleśni i grzybów, więc lepiej zrezygnować z takiej formy dodatkowego zabezpieczenia.

Technorattan

Meble z technorattanu zaskarbiły sobie sympatię ogromnej rzeszy miłośników ogrodowego lenistwa. Na wielką popularność wyposażenia z syntetycznego rattanu wpływa nie tylko modny design mebli, ale również praktyczne walory użytkowe. Aby kanapa do ogrodu czy zestaw krzeseł bezpiecznie przezimowały, nie trzeba stosować żadnych zabezpieczeń! Technorattan jest substancją o zwartej, nieporowatej strukturze, która nie wchłania wilgoci i zanieczyszczeń. Skrajne temperatury również nie są w stanie negatywnie wpłynąć na wygląd mebli. Technorattanowe wyposażenie warto przykryć folią lub specjalnymi pokrowcami. W takiej formie może  całą zimę przeczekać w altanie czy na tarasie.