Biznes

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Złożone prawo podatkowe sprawia, że samodzielne prowadzenie księgowości jest trudnym zadaniem. Niejeden przedsiębiorca ma problemy z interpretacją obowiązujących przepisów, dlatego wiele osób decyduje się na korzystnie z pomocy w tym zakresie. Istnieje kilka różnych kryteriów, którymi warto kierować się przy wyborze odpowiedniego biura rachunkowego.

Wysokie kompetencje

Ponieważ niedopatrzenia i nieprawidłowości w księgowości mogą mieć poważne negatywne skutki, warto jest postawić na biuro rachunkowe, które zatrudnia jedynie wykwalifikowanych pracowników. Księgowy powinien legitymować się odpowiednim, imiennym certyfikatem otrzymanym od Ministra Finansów. Jest to potwierdzenie posiadanej wiedzy oraz umiejętności.

W przypadku wyboru biura rachunkowego warto również sprawdzić, czy dana firma należy do Centrum Informacji Księgowej lub do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Te organizacje narzucają członkom określone wymagania dotyczące standardu świadczonych usług, co w pozytywny sposób przekłada się na ich jakość.

Zakres wsparcia merytorycznego

Przed nawiązaniem współpracy z biurem rachunkowym należy się upewnić jak w praktyce będzie wyglądała współpraca. Warto na przykład sprawdzić, w jakich godzinach będzie można skontaktować się z księgowym. Znaczenie ma także forma, w której będą przyjmowane dokumenty, np. przez Internet.

Elastyczne możliwości wymiany informacji świadczą o tym, że dane biuro rachunkowe rzeczywiście troszczy się o swoich klientów. Wygodne formy komunikacji przekładają się także na oszczędność czasu oraz pieniędzy, co stanowi dodatkową korzyść.

Zakres odpowiedzialności

Każda firma, która świadczy usługi w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych, musi posiadać polisę OC. Czym większa będzie kwota takiej polisy, tym większe będą szanse na uzyskanie całkowitej rekompensaty, jeśli błąd lub niedopatrzenie księgowego spowoduje jakieś szkody.

Brak polisy może narazić firmę na poważne problemy. Jeśli fiskus znajdzie błąd w rozliczeniach podatkowych i nałoży karę, szybkie uzyskanie odszkodowania nie będzie możliwe. Jedynym rozwiązaniem pozostanie dochodzenie swoich praw na drodze sądowej, jednak będzie do prawdopodobnie długie i żmudne postępowanie.

Warunki współpracy z biurem

Istnieje wiele szczegółowych kwestii, które należy wyjaśnić przed rozpoczęciem współpracy z biurem rachunkowym. Dotyczy to praktycznych kwestii, takich jak terminy przekazywania różnych dokumentów. Warto także zastanowić się nad skorzystaniem z dodatkowych usług oferowanych przez takie firmy, które usprawnią funkcjonowanie przedsiębiorstwa, na przykład zarządzania płatnościami za faktury.

Nie bez znaczenie pozostaje także cena usług. Oczywiście trzeba pamiętać, że wyjątkowo korzystna cena powinna zawsze budzić wątpliwości. Najczęściej niskie koszty przełożą się również na bardzo ograniczony zakres obsługi księgowej. W takiej sytuacji biuro może także naliczać wysokie opłaty za wszystkie dodatkowe usługi lub też ograniczyć swoją odpowiedzialność w różnych spornych przypadkach.

Tekst powstał w oparciu o biuro rachunkowe Katowice Taxmentor

leczenie zaćmy
Previous post

Operacyjne leczenie wzroku

Pokazy naukowe dla dzieci
Next post

Pokazy naukowe dla dzieci, czyli nauka poprzez eksperyment