Jak się leczy endometriozę?

Samo w sobie leczenie endometriozy nie jest trudnym postępowaniem i warto rozważyć zastosowanie metod we wczesnej fazie choroby. Kobiety bardzo późno trafiają do ginekologa. Rzadko przyczyną jest bolesne miesiączkowanie i nasilenie krwawienia, które są typowymi cechami występowania endometriozy. Najwięcej kobiet do ginekologa trafia, gdy wymienionym powyżej dolegliwościom towarzyszą zaburzenia płodności i niemożność zajścia w ciążę.

Endometrioza – kilka faktów

W endometriozie cechą komórek powodującą występowanie dolegliwości jest ich położenie poza fizjologiczną lokalizacją. Doprowadza to do bardzo poważnych następstw, którymi są między innymi bóle miednicy mniejszej, często o przewlekłym charakterze, nasilone krwawienia miesiączkowe i ból w ich trakcie. Niepokojącymi objawami dla pacjentów są również dolegliwości bólowe w trakcie oddawania moczu lub stolca i krwawienie z przewodu pokarmowego. Inna grupa pacjentek zgłasza jeszcze ból w trakcie seksu.
Jak widać, obrazów klinicznych endometriozy jest bardzo wiele – nie zmienia się jedynie mechanizm choroby i poważne następstwa tego schorzenia.

Jak się to leczy i diagnozuje?

Postępowanie lekarskie w przypadku endometriozy polega na zebraniu wywiadu i wykonaniu podstawowych badań. Pomocną rzeczą dla lekarza jest ocena tylnej ściany pochwy i badanie palpacyjnie. Rozstrzygającym działaniem będzie jednak wykonanie laparoskopii i zaobserwowanie ognisk endometriozy w obrębie jamy otrzewnej. W przypadku schorzenia, którym jest endometrioza leczenie nie jest szczególnie trudnym postępowaniem.
W zależności od zaawansowania choroby podejmuje się różne próby terapeutyczne. Standardowo dla schorzenia o niewielkim nasileniu stosowana jest terapia hormonalna, ograniczająca produkcję gonadotropin, co przyczynia się do zmniejszenia aktywności podziału i wzrostu endometrium.

Gdy jednak występują torbiele jajnika, pojawiają się ogniska endometriozy głęboko naciekającej lub też obserwuje się poważne problemy rozrodcze, to wtedy należy rozważyć postępowanie operacyjne.

Jak z operacją?

W nietypowej chorobie, jaką jest endometrioza leczenie operacyjne opiera się przede wszystkim na dostosowaniu postępowania dla określonych uwarunkowań choroby u pacjentki. U kobiet w wieku rozrodczym uwalnia się zrosty, usuwa torbiele oraz za pomocą lasera lub noża elektrycznego usuwa się ogniska w obrębie narządów i jamy brzusznej. W endometriozie naciekającej konieczne okazuje się zastosowanie leczenia hormonalnego i dopiero wtedy podjęcie decyzji o zabiegowym leczeniu endometriozy.

Więcej roboty na miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html.