Biznes

Inwestycje w grunty

Dzisiaj prywatni inwestorzy coraz częściej mają problem z nabyciem gruntu inwestycyjnego, gdyż rynek jest zdominowany przez dysponujące zdecydowanie większym kapitałem firmy deweloperskie. Jednakże, prywatni inwestorzy nie rezygnują ze starań o grunty pod bloki mieszkalne, czy o grunty rolne.

Inwestycja w nowe mieszkania

Jak się okazuje, ostatnimi laty rośnie popyt na nowe mieszkania, dlatego również rośnie popyt na grunty inwestycyjne pod mieszkania. Deweloperzy i prywatni inwestorzy wiedzą doskonale, że na nowych mieszkaniach można dziś wiele zarobić, dlatego też w każdym właściwie nieco większym mieście regularnie powstają nowe mniejsze bądź większe osiedla.

Skąd jednak bierze się ten popyt na nowe mieszkania? Wydaje się, że jest to kwestia zmiany mentalności młodszej części społeczeństwa. Generalnie, mieszkania najczęściej kupują ludzie młodzi, którzy właśnie skończyli studia, czy też wyprowadzili się po prostu od rodziców. Obecnie preferują oni bardziej zamieszkanie w zupełnie nieużywanym lokalu od wprowadzenia się do mieszkania, które ma już wiele lat i i zwykle jest już nieco podniszczone.

Centrum handlowe w każdym mieście

Warto zauważyć, że na gruntach inwestycyjnych prawie tak samo często jak mieszkania powstają również centra handlowe. Trudno nie zauważyć, że dzisiaj w każdym w zasadzie mieście liczącym co najmniej 50 tysięcy mieszkańców znajduje się jakaś galeria handlowe. Minęły już czasy, gdy mieszkańcy niewielkich miejscowości co weekend wyjeżdżali na duże zakupy do najbliższego dużego miasta. Dzisiaj wszystkie zakupy mogą oni robić na miejscu.

Trudno powiedzieć, czy nowe centra handlowe w niewielkich miejscowościach to wyjście na przeciw potrzebom mieszkańców tych miast, czy może właśnie dopiero ich powstanie wzbudziło w nich te potrzeby. Tak czy inaczej, grunty inwestycyjne pod mniejsze i większe centra handlowe sprzedają się dziś bardzo dobrze.

Ile kosztują grunty inwestycyjne?

Jeśli chodzi o ceny gruntów inwestycyjnych, są one bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim cena zależy rzecz jasna od tego, w jakim mieście znajdują się dane grunty. Oczywiście, najwyższe ceny gruntów inwestycyjnych są w stolicy kraju.

Warto jednak zauważyć, że ceny często znacząco się różnią nawet w obrębie jednego danego miasta. Na jednym końcu miasta cena za grunty potrafi być nawet dwa razy mniejsza niż na drugim. Jest tak zarówno w Warszawie, jak i w mniejszych miejscowościach.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest

Previous ArticleNext Article
Stół na taras burofluo.com Eleganckie meble ogrodowe