Zdrowie i Uroda

Czym jest endometrioza?

W ostatnim czasie bardzo wiele kobiet choruje na endometriozę. Jest to coraz bardziej popularna choroba, która dotyka bardzo wiele kobiet niezależnie od wieku. Zatem czym dokładnie jest endometrioza oraz w jaki sposób można ją wyleczyć?

Endometrioza coraz bardziej popularna

Endometrioza to schorzenie, które polega na przesuwaniu się śluzówki macicy w głąb ciała. Może występować praktycznie u każdej kobiety w wieku rozrodczym. Jednak jak pokazują najnowsze badania naukowe, w szczególności na tą chorobę są narażone Panie po 30 oraz 40 roku życia. Jak wynika z najnowszych danych statystycznych, najczęściej na nią zapadają kobiety wysokie oraz szczupłe, posiadające rude włosy. Choć nie powinnyśmy zapominać, iż każda kobieta jest w grupie ryzyka.

Warto pamiętać, iż tę chorobę można leczyć. Dlatego tak istotne jest jej wczesne wykrycie. Z tego powodu jeżeli chcemy pozostać zdrowe, powinnyśmy dokładnie obserwować swoje ciało. Naszą uwagę powinien zwrócić przede wszystkim ból podczas stosunku, jak również plamienia pomiędzy miesiączkami. Obfite oraz bolesne miesiączki także mogą być objawem tej choroby. Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż endometrioza może być często dużym zagrożeniem dla naszego organizmu. Ponadto ta choroba może sprawiać bolesne dolegliwości. Zatem w jaki sposób możemy ją wyleczyć?

W jaki sposób leczyć to schorzenie?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, iż jeżeli chorujemy na tego typu chorobę, jej leczenie jest uzależnione od stadium jej rozwoju. Jest to istotne jak bardzo jest ona zaawansowana. Najczęściej pacjentki, które zmagają się z tego typu schorzeniem przyjmują po prostu leki hormonalne. W bardzo wielu przypadkach jest to wystarczające. Jednak nie powinniśmy zapominać również o tym, iż czasem mogą one okazać się nieskuteczne. W takich przypadkach powinniśmy przede wszystkim wraz z lekarzem zastanowić się nad zwiększeniem dawki hormonów. Jednak również bardzo istotne jest wprowadzenie innego leczenia. Doskonałym rozwiązaniem w wielu wypadkach jest wywołanie za pomocą leków pseudomenopauzę lub pseudociążę. W bardzo wielu przypadkach takie leczenie jest skuteczne.

Choć endometrioza jest często niebezpiecznym schorzeniem warto pamiętać, iż tę chorobę możemy bardzo szybko rozpoznać po jej specyficznych objawach. Z tego powodu tak ważne jest, aby systematycznie odbywać wizyty kontrolne oraz poddawać się odpowiednim badaniom pozwalającym wykryć różnorodne zmiany. Należy mieć świadomość, iż można złagodzić jej przebieg odpowiednimi lekami.

Previous ArticleNext Article